Sejm: kolejne substancje będą uznane za dopalacze i zakazane

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   03-03-2011, 08:23

Sejm: kolejne substancje będą uznane za dopalacze i zakazane Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kluby sejmowe poparły nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, wprowadzającą zakaz używania kolejnych substancji psychoaktywnych, m.in. pochodnych amfetaminy wchodzących w skład dopalaczy.

W załączniku do ustawy rozszerzono listę kontrolowanych środków i substancji chemicznych. Jak przypomniał sprawozdawca komisji Maciej Orzechowski (PO), to już trzecia nowelizacja dotycząca dopalaczy w tej kadencji Sejmu.

– W obrocie jest coraz więcej środków psychoaktywnych, dlatego poszerzenie katalogu substancji zakazanych jest racjonalne. Konieczne wydaje się objęcie kontrolą ustawową zwłaszcza substancji znajdujących się w obrocie handlowym, w tym w sklepach internetowych z tzw. dopalaczami – mówił Tadeusz Naguszewski (PO).

Tomasz Latos (PiS) zwrócił uwagę, że oprócz poszerzania katalogu zakazanych substancji i zamykania sklepów z dopalaczami, cały czas trzeba poszukiwać innych, bardziej skutecznych w dłuższej perspektywie rozwiązań.

Także według Marka Balickiego (SLD) zakazywanie kolejnych substancji nie jest sposobem na walkę z narkomanią.

 – Mamy obecnie restrykcyjne i nieskuteczne prawo antynarkotykowe: w ciągu 11 lat obowiązywania przestępczość na wielką skalę nie zmniejszyła się, a drobni, często przypadkowi użytkownicy są karani. Większą wagę należy przywiązywać do innej noweli tej samej ustawy, która idzie we właściwym kierunku –  zmniejszenia restrykcyjności – przekonywał.

Zdaniem Aleksandra Soplińskiego (PSL) walka z substancjami psychoaktywnymi wymaga zaangażowania całej UE, a także krajów spoza Unii.

– Musimy skoncentrować się na walce z narkomanią a nie narkomanami, ze zjawiskiem, a nie z ofiarami tego zjawiska – apelował Marian Filar (DKP-SD).

– Polski rząd jest pierwszym, który zauważył problem dopalaczy i nasze rozwiązania są wzorem dla innych krajów – przekonywał wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk.

Nowela rozszerza listę kontrolowanych środków i substancji chemicznych o: pochodne aktynonu, metylon, butylon, pochodne piperazyny, pochodne fenyloetyloaminy oraz inne związki chemiczne: fluoroamfetaminy i naphyrone.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH