Sejm: można posiadać nieznaczną ilość narkotyków

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   01-04-2011, 13:15

Sejm: można posiadać nieznaczną ilość narkotyków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sejm znowelizował 1 kwietnia ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, przewidującą możliwość odstąpienia, w niektórych przypadkach, od ściągania za posiadanie małej ilości narkotyków.

Za nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii było 258 posłów, przeciw głosowało 159, sześciu wstrzymało się od głosu.

Według nowelizacji przygotowanej w resorcie sprawiedliwości, w pewnych okolicznościach prokurator, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa, będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Chodzi o przypadek, gdy dana osoba posiada nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem.

Głosowanie poprzedziła kilkudziesięciominutowa burzliwa dyskusja. Przeciwko ustawie byli posłowie PiS.

– Ta ustawa jest bardzo szkodliwa dla naszych dzieci, nie idźcie w zaparte – apelowała Beata Kempa.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odpowiadał, że „nowelizacja da skuteczne narzędzia do ścigania dilerów i leczenia osób uzależnionych”.

– Mam wrażenie, że ci którzy krytykują ustawę, nie mieli czasu, aby ją przeczytać – mówił Kwiatkowski.

Dodał, że ustawa w żadnym stopniu nie oznacza legalizacji narkotyków.

Wcześniej posłowie odrzucili zgłoszone przez PiS wnioski mniejszości w sprawie wykreślenia najbardziej kontrowersyjnych zapisów oraz wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Oddalone zostały też poprawki zgłoszone przez SLD dotyczące m.in. kwestii dookreślenia pojęcia „nieznacznej ilości narkotyków”.

Sejm podniósł też maksymalny wymiar możliwej kary za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających z 10 do 12 lat więzienia. Natomiast za posiadanie znacznej ilości środków odurzających będzie grozić do 10 lat więzienia, obecnie - do ośmiu lat.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH