Sejm: podkomisja za zawieraniem przez apteki umów z NFZ

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-02-2011, 07:27

Sejm: podkomisja za zawieraniem przez apteki umów z NFZ Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podkomisja zdrowia opowiedziała się za podpisywaniem przez apteki umowy z NFZ na wydawanie leków refundowanych. Takie rozwiązanie zakłada rządowy projekt ustawy refundacyjnej.

Posłowie proponują, aby umowy były zawierane na czas nieokreślony, a ich wzór przedstawiło Ministersto Zdrowia.

Były minister zdrowia Marek Balicki (SLD) zgłosił poprawkę, która usuwa obowiązek zawierania przez apteki umów z NFZ na wydawanie leków refundowanych. Balicki argumentował, że proponowane regulacje mogą być korupcjogenne. Zwracał także uwagę, że wprowadzenie obowiązkowych umów jest nieuzasadnione, ponieważ warunki określające wydawanie leków refundowanych są wyznaczane przez przyznawane aptekom koncesje. Proponowana przez niego poprawka nie zyskała jednak akceptacji podkomisji.

Podpisywaniu umów przeciwne jest także środowisko aptekarskie. – Nie widzimy potrzeby podpisywania tych umów ani dodawania nowych zadań urzędnikom NFZ – podkreślił prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Grzegorz Kucharewicz.

Kontrowersje budziły także przepisy umożliwiające Funduszowi rozwiązanie umowy z apteką w przypadku uniemożliwiania lub utrudniania czynności kontrolnych lub niewykonania w terminie zaleceń pokontrolnych. 

W ocenie prawnika Naczelnej Rady Aptekarskiej, Krzysztofa Baki, przepis ten jest zbyt szeroki, a konsekwencje zerwania umowy mogą być dla apteki bardzo poważne. Baka podkreślił również, że nie przewidziano w projekcie ustawy żadnej instancji odwoławczej w przypadku rozwiązania przez NFZ umowy z apteką.

Ministerstwo Zdrowia argumentuje, że zarówno lekarze, jak i szpitale zawierają umowy z NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH