Sejm: projekt wraca do komisji ds. deregulacji, a AdA wraca do gry

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   05-04-2017, 14:47

Sejm: projekt wraca do komisji ds. deregulacji, a AdA wraca do gry Projekt ponownie wraca z Sejmu do Komisji

Poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne został ponownie skierowany do prac komisji ds. deregulacji. Powodem jest duża liczba poprawek zgłoszonych do projektu. Tak naprawdę praca komisji powinna rozpocząć się od nowa - ocenił poseł sprawozdawca, Michał Cieślak.


Trzy propozycje Nowoczesnej
- Mamy do czynienia ze strasznym potworkiem, który godzi w interesy ogółu, obywateli, pacjentów, klientów, a jest w interesie wąskiej grupy - mówił z kolei poseł Jakub Kulesza z Kukiz'15.

Poseł wspomniał swoje wystąpienie podczas poprzedniego procedowania projektu ustawy w Sejmie: -  Mówiłem o grupie lobbystów, którzy działają na rzecz tego projektu i co się stało po moim wystąpieniu? Dostałem pismo od jednej z hurtowni farmaceutycznych, iż "jest zbulwersowana, że została napiętnowana". Ale ja nie wymieniałem nazwy tej firmy. Uderz w stół, a nożyce się odezwą. To ujawnia ogromne naciski ze strony grup, które na tym projekcie zyskają.

- Ta ustawa to rewolucja, która całkowicie zmieni zasady funkcjonowania rynku aptecznego. Mówiłem, że zgłoszę do odpowiednich organów zawiadomienie, czy nie zostały wykorzystane metody lobbingowe nie przewidziane w ustawie o lobbingu. Tak się składa, że takie zawiadomienie zostało złożone do CBA przez Izbę Gospodarczą Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek. Będę to monitorował - obiecał poseł.

Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej równie negatywnie odniósł się do projektu: - Moim zdaniem ta ustawa od początku do końca jest ustawą lobbingową, przygotowaną poza parlamentem. Działa na korzyść kilku podmiotów gospodarczych. Zgłaszamy trzy poprawki.

Po pierwsze - zdaniem Nowoczesnej - należałoby dopuścić do sytuacji, by sieci, które mają powyżej czterech aptek, a utracą siedzibę ze względu na to, że ktoś im wymówi umowę najmu, mogły otrzymać koncesję w ramach puli, którą miały w dniu wejścia w życie ustawy. Druga poprawka dotyczy rozszerzenia zakresu wydawania zezwoleń dla podmiotów i spółek prawa handlowego. Trzecia poprawka zakłada, by ci, którzy złożyli już wniosek o otwarcie apteki, mogli być traktowani na podstawie poprzednich zapisów ustawy.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH