Sejm RP: zakaz reklamy aptek jest zgodny z Konstytucją

PRAWO

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   07-12-2017, 12:28

Sejm RP: zakaz reklamy aptek jest zgodny z Konstytucją Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Biuro Analiz Sejmowych Sejmu RP, w stanowisku do Trybunału Konstytucyjnego, uznało, że art. 94a ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne, czyli zakaz reklamy aptek, jest zgodny z artykułami Konstytucji i nie narusza swobody działalności gospodarczej.


Zakaz dotyczy wszystkich
"Stąd należy uznać, że obowiązujący od 1 stycznia 2012 roku zakaz reklamy aptek nie jest dysproporcjonalny w stosunku do korzyści wynikających z wprowadzonej regulacji, bowiem obowiązkiem ustawodawcy jest optymalizacja zasad konstytucyjnych, w tym przypadku ochrony zdrowia i życia oraz ochrony konsumentów przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu, nie zaś dążenie do maksymalizacji zysku podmiotów o charakterze gospodarczym, do których należy niewątpliwie zaliczyć w szczególności działalność aptek" - ocenia Sejm.

Dodano, że ponadto zakaz dotyczy wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży leków i nie stanowi nadmiernego ciężaru nałożonego na przedsiębiorców prowadzących apteki, którzy mogą, poprzez stosowanie ofert cenowych, wpływać na poziom zainteresowania proponowanych przez nich produktów i usług, a w ten sposób dążyć do zwiększenia swoich zysków.

W ocenie Sejmu, wskazany w skardze konstytucyjnej zakaz reklamy aptek jest też zgodny z art. 54 ust. 1 Konstytucji, dotyczącym wolności rozpowszechniania informacji związanych z działalnością gospodarczą podmiotów prowadzących apteki, bowiem jest zgodny z dopuszczalnym ograniczaniem praw i wolności, o którym mowa w art. 31 ust. 3 Konstytucji.

"Zakaz ten skutecznie umożliwia ograniczenie perswazyjnego wpływu reklamy na decyzję konsumentów" - oceniono.


Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH