Sejm za zakazem wytwarzania i obrotu dopalaczami

PRAWO

Autor: onet.pl, PAP/rynekaptek.pl   08-10-2010, 11:18

Sejm za zakazem wytwarzania i obrotu dopalaczami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Sejmie przegłosowano głośny projekt ustawy w sprawie substancji psychoaktywnych. Za projektem zagłosowało 400 posłów, tylko trzech było przeciw.

Ustawa wprowadza między innymi zakaz wytwarzania i wprowadzania do obrotu substancji, które mogłyby oddziaływać psychoaktywnie. Nie przeszedł pomysł PiS dotyczący surowych kar więzienia za złamanie zakazu.

Wcześniej za rządowym projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który ma m.in. uniemożliwić handel dopalaczami, opowiedziały się sejmowe komisje zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości i praw człowieka.
– Jeśli ta ustawa zostanie przyjęta, zakażemy wytwarzania i obrotu dopalaczami w Polsce. Udało nam się to, nad czym pracuje cała Europa: stworzyliśmy definicję środka zastępczego, w której mieszczą się dopalacze, na podstawie objawów, jakie powoduje. Z drugiej strony wskazujemy, że dotyczy ona tylko tych środków, których nie obejmują inne regulacje, żeby nikomu nie przyszło do głowy zakazywanie substancji, które są dopuszczone do obrotu. To było bardzo trudne, ale była to sprawa kluczowa – mówiła wcześniej minister zdrowia Ewa Kopacz po posiedzeniu komisji.

Wcześniej projekt rozpatrzyła specjalnie powołana w tym celu podkomisja nadzwyczajna. W piątek nad projektem głosować będą posłowie.

Podczas kilkugodzinnego posiedzenia podkomisji wprowadzono do rządowego projektu kilka poprawek doprecyzowujących proponowane przepisy. Komisje przyjęły większość z nich, odrzucone propozycje opozycji zostały zgłoszone jako wnioski mniejszości.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH