Sejmowa arytmetyka w przypadku ustawy refundacyjnej nie zawiodła

PRAWO

Autor: LJ, RG/rynekaptek.pl   25-03-2011, 18:37

Sejmowa arytmetyka w przypadku ustawy refundacyjnej nie zawiodła Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami klubów poselskich, koalicja poparła ustawę, prawie cała opozycja głosowała przeciw. Wynik matematyczny był prosty: ustawa przeszła.

Za ustawą głosowało 235 posłów. Przeciw było 192 posłów. Wstrzymało się od głosu 5 posłów. 

Jak powiedział poseł sprawozdawca Andrzej Orzechowski, posłowie zgosili 35 poprawek. Komisja Zdrowia odrzuciła 2 poprawki, 11 zaopiniowała pozytywnie, 22 negatywnie.

W czasie głosowania Bolesław Piecha, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, jeszcze raz zwrócił uwagę na niekonstytucyjność projektu ustawy.

Przewodniczący zadał także pytanie, dlaczego zawarty w art. 4 projektu zapis o podziale ryzyka (system pay-back - zwrot od sprzedaż powyżej wyznaczonego limitu) oznacza de facto 100 procentowe ryzyko wnioskodawcy. Pytał także o zasadność wprowadzenia 3 proc. podatku od sprzedaży leków refundowanych.

Wiceminister zdrowia, Adam Fronczak odpowiedział, że pieniądze uzyskane z tej opłaty zostaną przeznaczone na prowadzenie badań klinicznych niekomercyjnych.

Jeszcze przed głosowaniem poseł SLD Marek Balicki skomentował dla portalu rynekaptek.pl przebieg prac nad pakietem ustaw zdrowotnych.

- Rządowy projekt zawiera wiele rozwiązań, których mechanizmy są wątpliwe. Do nich należy kwestia grupowania leków, czyli niejawnej metody eliminowania programów terapeutycznych. W tym sensie jest to złe rozwiązanie, jednak nie będzie przesłanką do głosowania za lub przeciw ustawie. Mamy tu do czynienia z alternatywnym sposobem ustalania programów terapeutycznych, który może się skończyć ograniczeniem dostępu do niektórych leków. W tej chwili nie wiemy, czy takie zagrożenie rzeczywiście istnieje - mówił b. minister zdrowia.

- Obawy o to, że szpitale nagle zostaną bez dostępu do nowoczesnych metod leczenia – wyrażane w ostatnich tygodniach głównie przez firmy farmaceutyczne – są raczej przedwczesne. Cała  sprawa dotyczy bowiem tylko leków do konkretnych programów, a nie wszelkich leków kupowanych przez szpitale, bo tych nie da się grupować. Pod względem wartości, programy terapeutyczne mają wprawdzie znaczny udział w rynku leków szpitalnych, jednak trzeba pamiętać, że stanowią całkiem odrębny jego element - uważa Marek Balicki i dodał:
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH