Sejmowa komisja pozytywnie o rządowym pakiecie ustaw zdrowotnych

PRAWO

Autor: Anna Kaczmarek/rynekaptek.pl   03-03-2011, 15:49

Sejmowa komisja pozytywnie o rządowym pakiecie ustaw zdrowotnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ustawa refundacyjna, regulacje dot. przekształceń szpitali, skrócenie czasu dochodzenia odszkodowań przez pacjentów, zmiana systemu kształcenia lekarzy, informatyzacja służby zdrowia - to założenia pakietu zdrowotnego, który pozytywnie zarekomendowała w czwartek sejmowa komisja zdrowia.

Minister zdrowia Ewa Kopacz po głosowaniu nad ustawami przypomniała, że pakiet ustaw zdrowotnych jest ukierunkowany na poprawę sytuacji pacjentów. – Leki, szczególnie dla pacjentów przewlekle chorych, będą zdecydowanie tańsze. Polski pacjent będzie dopłacał do leków mniej niż obecnie. Pacjenci będą mogli dochodzić bez sądu odszkodowań, gdy zostanie popełniony błąd w sztuce lekarskiej. Skróci się czas oczekiwania ‒ podkreśliła minister zdrowia.

Nie wszyscy są tak zadowoleni. Poseł Jolanta Szczypińska (PIS) podkreśla, że przynajmniej dwie z ustaw zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego zostaną przez TK uznane za niezgodne z Konstytucją.

Chodzi oczywiście o ustawę refundacyjną oraz ustawę o informatyzacji. Projekty obu ustaw przewodniczący Sejmowej komisji zdrowia przekazał do rozpatrzenia przez komisję ustawodawczą.

Jak informował w czwartek przewodniczący Piecha, na razie nie ma informacji czy projekty są zgodne z literą Konstytucji czy też nie, a mimo wszystko komisja zdecydowała o zatwierdzeniu sprawozdania z prac nad nimi.

Ustawa refundacyjna przewiduje m.in. wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych. Ustawa o tzw. informatyzacji ma natomiast umożliwić umawianie się na wizyty do lekarza przez internet, monitorowanie on-line statusu w kolejce do świadczenia oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszerstw w obrębie recept i dokumentacji medycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH