Senat: dyskusja nad ściganiem za niewielką ilość narkotyków

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   28-04-2011, 13:24

Zapis pozwalający na odstąpienie od ścigania za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków był w czwartek (28 kwietnia) głównym tematem senackiej debaty nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Rozwiązanie krytykowali senatorowie PiS.

Krytykowany przez PiS art. 62a mówi, że w pewnych okolicznościach prokurator, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa, będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Chodzi o przypadek, gdy dana osoba posiada "nieznaczną" ilość narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem.

W myśl nowelizacji, gdy osoba uzależniona podda się leczeniu, prokurator będzie mógł wobec niej zawiesić postępowanie, jeśli osobie tej nie zagraża kara wyższa niż do pięciu lat więzienia.

Według noweli nie będzie można reklamować środków spożywczych lub tzw. dopalaczy poprzez sugerowanie, że posiadają one działanie podobne do substancji psychotropowych lub środków odurzających, a ich użycie, nawet niezgodne z przeznaczeniem, może powodować skutki takie jak wspomniane substancje i środki.

Z danych resortu zdrowia wynika, że w Polsce 100-130 tys. osób jest uzależnionych od narkotyków, a rocznie z tego powodu umiera ok. 300 osób.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH