Senat przeciwko tzw. podatkowi od refundacji leków

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   28-04-2011, 18:37

W czwartek (28 kwietnia) Senat opowiedział się za usunięciem z ustawy refundacyjnej zapisu dotyczącego przekazywania przez firmy farmaceutyczne 3 proc. zysku z refundacji leków. Chodzi o tzw. podatek od refundacji leków.

Ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wchodząca w skład pakietu ustaw zdrowotnych przygotowanych przez rząd budziła najwięcej kontrowersji. Do 3 proc opłaty miały być zobowiązane koncerny farmaceutyczne, które czerpią zyski ze sprzedaży leków refundowanych. Jeśli poprawek Senatu nie odrzuci Sejm, będzie to oznaczało, że producenci leków nie zapłacą dodatkowego podatku.

Poprawki wykreślające zapis zgłosili Michał Okła (PO), Bohdan Paszkiewicz (PiS) i Tadeusz Gruszka (PiS). Za wykreśleniem zapisu głosowało 93 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu.

Zastrzeżenie dotyczące zgodności ustawy refundacyjnej z konstytucją w zakresie swobody działalności gospodarczej wyrażali prawnicy, m.in. profesorowie: Zbigniew Ćwiąkalski i Michał Kulesza. Prezydent Bronisław Komorowski wystosował list do premiera Donalda Tuska i przedstawił w nim swoje zastrzeżenia dotyczące ustawy.

Ustawa refundacyjna wprowadza urzędowe ceny i marże na leki finansowane ze środków publicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH