Senat przyjął nowelę ustawy: farmaceuci z możliwością wykonywania szczepień

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   13-01-2021, 12:31

Senat przyjął nowelę ustawy: farmaceuci z możliwością wykonywania szczepień Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Senat przyjął nowelizację ustawy covidowej, która umożliwia wykonywanie szczepień przez farmaceutów. Warunkiem jest ukończenie przez nich szkolenia, którego sposób przeprowadzania zostanie określony w rozporządzeniu przez ministra zdrowia.

Nowelizacja dotyczy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Wprowadza ona zmiany w kilkunastu ustawach, m.in. w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, o publicznej służbie krwi, w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a także o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Zgodnie ze zmianami, w przypadku wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 będą mogli przeprowadzać także farmaceuci.

Warunkiem jest ukończenie przez nich szkolenia, którego sposób przeprowadzania zostanie określony w rozporządzeniu przez ministra zdrowia.

Nowelizacja nadaje też uprawnienia osobom, które oddały krew lub osocze po przechorowaniu COVID-19.

Przyznaje się prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach dla dawcy krwi, który oddał co najmniej 3 donacje krwi pełnej lub osocza po chorobie COVID-19.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH