Senat wypowie się nt. ścigania za nieznaczną ilość narkotyków

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   28-04-2011, 08:20

Senat wypowie się nt. ścigania za nieznaczną ilość narkotyków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Senat w czwartek (28 kwietnia) będzie głosował m.in. nad poprawką wykreślającą z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zapis umożliwiający odstąpienie od ścigania za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków.

Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona powtórzył podczas debaty w Senacie 27 kwietnia, że głównym celem noweli jest skuteczniejsze zwalczanie przestępczości narkotykowej. Chodzi o ściganie głównie dilerów wprowadzających narkotyki do obrotu, a nie o skazywanie osób uzależnionych, które posiadają na własny użytek nieznaczną ilość narkotyków.

Wiceminister wskazywał, że dotychczasowe przepisy powodowały, że większość skazanych w związku z narkotykami to ich konsumenci, zaś liczba skazywanych dilerów jest dużo mniejsza.

PiS chce odrzucenia nowelizacji ustawy w całości. Senator tego ugrupowania Stanisław Karczewski pytał, jak należy interpretować zapis o posiadaniu nieznacznej ilości środków odurzających. Z kolei senator Stanisław Piotrowicz (PiS) uważa, że choć nowelizacja zawiera szereg pozytywnych rozwiązań, to jednak wśród nich są takie, które budzą uzasadniony niepokój, jak np. art. 62A.

To właśnie według tego nowego przepisu, w pewnych okolicznościach prokurator, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa, będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Chodzi o przypadek, gdy dana osoba posiada "nieznaczne” ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem.

W myśl nowelizacji, gdy osoba uzależniona podda się leczeniu, prokurator będzie mógł wobec niej zawiesić postępowanie, jeśli osobie tej nie zagraża kara wyższa niż do pięciu lat więzienia. W przepisach podniesiono maksymalny wymiar możliwej kary za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających z 10 do 12 lat więzienia. Natomiast za posiadanie znacznej ilości środków odurzających miałoby grozić do 10 lat więzienia, podczas gdy obecnie grozi za to do ośmiu lat.

Według noweli nie będzie można reklamować środków spożywczych lub tzw. dopalaczy poprzez sugerowanie, że posiadają one działanie podobne do substancji psychotropowych lub środków odurzających, a ich użycie, nawet niezgodne z przeznaczeniem, może powodować skutki takie jak wspomniane substancje i środki.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH