Senatorowie debatowali nad ustawą o sieci szpitali

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   30-03-2017, 12:09

Senatorowie debatowali nad ustawą o sieci szpitali Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W środę (30 marca) Senat debatował nad ustawą wprowadzającą tzw. sieć szpitali. Zdaniem opozycji nie rozwiązuje ona najważniejszych problemów służby zdrowia i jest wprowadzana zbyt szybko. Według PiS nowe przepisy zapewnią szpitalom stabilne finansowanie i poprawią dostęp do leczenia.

Senatorowie debatowali nad uchwaloną 23 marca przez Sejm nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przewiduje ona utworzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali.

Sprawozdawca senackiej komisji zdrowia senator Waldemar Kraska (PiS) ocenił, że system służby zdrowia wymaga zmian, które - jak wskazał - muszą być przeprowadzone w interesie pacjentów i nie można z nimi zwlekać.

- Obecny system się nie sprawdził. Prawo i Sprawiedliwość ma odwagę by go zmienić. Ustawa przygotowana przez rząd zapewnia szpitalom i pacjentom pełne bezpieczeństwo - powiedział.

Ocenił, że wolny rynek w służbie zdrowia nie sprawdził się, bo pojawiła się wyniszczająca konkurencja. Przypomniał, że komisja wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Senator sprawozdawca wniosku mniejszości Tomasz Grodzki (PO) powiedział, że podczas posiedzenia komisji podnoszono szereg wątpliwości.

-Ta ustawa jest dość sporą operacją - w cudzysłowie i bez zbędnej emfazy - można powiedzieć, że trochę zmieniającą ustrój służby zdrowia - powiedział.

Przekonywał, że zmiany należy wprowadzać ostrożnie i wskazał, że stąd poprawka by zrealizować jej roczny pilotaż w dwóch województwach - podkarpackim i zachodniopomorskim. Komentując tę propozycję, wiceminister zdrowia Piotr Gryza ocenił, że przeprowadzenie takiego pilotażu tylko w części kraju nie dałoby wiarygodnych wyników.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ocenił, że tempo wprowadzania zmian nie jest zbyt szybkie i pozwala szpitalom oraz NFZ na przygotowanie się do nowych przepisów. Przekonywał, że ustawa uporządkuje system, zapewni szpitalom stabilne finansowanie i poprawi pacjentom dostęp do leczenia.

Senator Grodzki zwracał uwagę, że ustawa zakłada, iż w przyszłości ryczałt będzie wyliczany na podstawie liczby procedur wykonanych przez szpital.

- Czym to się różni w takim razie od kontraktu? Czy to jest tylko zamiana słowa? - pytał.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH