Senatorowie debatowali nad ustawą o sieci szpitali

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   30-03-2017, 12:09

Senatorowie debatowali nad ustawą o sieci szpitali Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W środę (30 marca) Senat debatował nad ustawą wprowadzającą tzw. sieć szpitali. Zdaniem opozycji nie rozwiązuje ona najważniejszych problemów służby zdrowia i jest wprowadzana zbyt szybko. Według PiS nowe przepisy zapewnią szpitalom stabilne finansowanie i poprawią dostęp do leczenia.

Gryza przypomniał, że zgodnie z ustawą szpitale sieciowe poza ryczałtem będą otrzymywały także środki na wykonanie świadczeń, które będą rozliczane na dotychczasowych zasadach (będą to m.in. porody, transplantacje, chemioterapia).

- Ryczałt jest próbą zaradzenia sytuacji, (...) w której świadczeniodawca stara się wykonać jak najwięcej świadczeń. Chodzi o to, żeby stymulować szpital do (zapewnienia) adekwatnej dostępności do świadczeń, a nie do tego, żeby wykonywać jak największą liczbę świadczeń - powiedział Gryza.

Na prośbę senator Doroty Czudowskiej (PiS) wiceminister Katarzyna Głowala przedstawiła informację o zadłużeniu szpitali. Ze wstępnych danych wynika, że na koniec 2016 r. ogółem zobowiązania szpitali wyniosły 11,2 mld zł, w tym zobowiązania wymagalne - 1,8 mld zł.

- Należy zauważyć, że w tej kwocie mieszczą się zobowiązania instytutów podległych Ministrowi Zdrowia, które nie są w sektorze finansów publicznych - zaznaczyła Głowala.

Zobowiązania instytutów to 1,2 mld (zobowiązania wymagalne: 100,8 mln zł).

Gryza był pytany o powody nieuwzględnienia w sieci szpitali oddziałów geriatrycznych. Wiceminister odpowiedział, że lekarz geriatra powinien być konsultantem dla innych lekarzy, np. w kwestiach związanych z odpowiednim dawkowaniem leków przez osoby starsze.

- Dlatego zdecydowanie potrzeba nam lekarzy geriatrów i powinniśmy ich kształcić. Chodzi o to, żeby ośrodki geriatryczne rozwijały się w ośrodkach klinicznych, naukowo-dydaktycznych i taki jest zamysł. Dlatego geriatria może być finansowana w sposób bezpośredni w szpitalach ogólnopolskich (...), a także w szpitalach III stopnia - powiedział Gryza. Wskazał, że leczenie geriatryczne będzie mogło być rozliczane przez oddziały wewnętrzne.

Senator Mieczysław Augustyn (PO) zapowiedział, że złoży poprawkę, która pozwoli oddziałom geriatrycznym na samodzielne funkcjonowanie. Zaznaczył, że takie rozwiązanie nie wyklucza proponowanych przez MZ konsultacji geriatrycznych.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH