Senatorowie debatowali nad ustawą o sieci szpitali

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   30-03-2017, 12:09

Senatorowie debatowali nad ustawą o sieci szpitali Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W środę (30 marca) Senat debatował nad ustawą wprowadzającą tzw. sieć szpitali. Zdaniem opozycji nie rozwiązuje ona najważniejszych problemów służby zdrowia i jest wprowadzana zbyt szybko. Według PiS nowe przepisy zapewnią szpitalom stabilne finansowanie i poprawią dostęp do leczenia.

Augustyn wyraził obawę, że ustawa doprowadzi do zaprzepaszczenia dorobku, "który był udziałem finansów prywatnych w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego".

- Ten komponent nam ubędzie, te wysokospecjalistyczne procedury, jeśliby nie zostały zakontraktowane, będą dostępne, ale tylko za prywatne pieniądze - powiedział.

- Nikt nie zamierza uderzać w prywatny sektor, nie ma takiego kryterium (kwalifikacji do sieci - PAP). W ani jednym miejscu tej ustawy, ani rozporządzeń, które są do niej przygotowane, nie ma wzmianki na temat struktury własnościowej - odpowiadał minister Radziwiłł.

Poinformował, że wśród placówek zakwalifikowanych do szpitali I stopnia (powiatowych) i onkologicznych ok. 15 proc. będą stanowić placówki niepubliczne.

Senator Leszek Czarnobaj (PO) oceniał, że w ustawie zabrakło m.in. wymagania, by szpital sieciowy obowiązkowo posiadał przychodnię nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wyraził opinię - zastrzegając, że nie jest to stanowisko klubu - że sieć szpitali "jest ważnym instrumentem bezpieczeństwa pacjentów", ale powinna być tworzona m.in. w oparciu o dane epidemiologiczne i potrzeby zdrowotne.

Zgodnie z ustawą placówki znajdujące się w sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ i zostaną podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia. Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczonych będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Pozostałe 9 proc. (ok. 3 mld zł) będzie przeznaczone na konkursy świadczeń, do których będą mogły przystąpić placówki, które nie zakwalifikowały się do sieci.

Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca br. Do 26 września zostaną one uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 r. przez kolejne 4 lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH