Senatorowie poparli "aptekę dla aptekarza"

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   21-04-2017, 17:13

Senatorowie poparli "aptekę dla aptekarza" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Senatorowie przyjęli nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 47 senatorów. Teraz dokument trafi na biuro Prezydenta do podpisania.

21 kwietnia, senatorowie bez poprawek przyjęli ustawę wprowadzającą "aptekę dla aptekarza". To głosowanie poprzedziło głosowanie wniosku mniejszości za odrzuceniem tej ustawy w całości. Wniosek przepadł.

Za przyjęciem ustawy "apteki dla aptekarza" głosowało 47 senatorów, 32 było przeciw, czterech wstrzymało się.

Sejm uchwalił ustawę 7 kwietnia 2017 roku, po czym dokument trafił do Senatu. Ustawa była rozpatrywana przez komisje: zdrowia oraz gospodarki narodowej i innowacyjności.

Po wczorajszej, 20 kwietnia, debacie na forum Senatu, późnym wieczorem członkowie obu komisji zdecydowali o odrzuceniu zgłoszonych w trakcie debaty poprawek do ustawy i z taką rekomendacją trafiła pod głosowanie.

Nowelizacja wprowadza możliwość występowania o zezwolenie na prowadzenia apteki tylko przez spółki jawne lub spółki partnerskie, których przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu. Dodatkowo wprowadza limit czterech aptek przypadających na jeden podmiot właścicielski.

Możliwość występowania o zezwolenie na prowadzenia apteki dotyczy tylko osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółek prawa handlowego nieposiadających osobowości prawnej.

Zmiana wprowadza też kryteria demograficzne i odległościowe. Ze względu na ważny interes pacjentów, przewidziano odstępstwo od tych kryteriów - minister zdrowia będzie mógł wyrazić indywidualną zgodę na uruchomienie apteki.

Nowelizacja wprowadza też nową opcję - w momencie likwidacji apteki, możliwe będzie zbycie leków do hurtowni.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH