SIA: sama nazwa może naruszać zakaz reklamy aptek

PRAWO

Autor: SIA/rynekaptek.pl   02-06-2017, 14:22

SIA: sama nazwa może naruszać zakaz reklamy aptek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nawet użycie nazwy zawartej w zezwoleniu może naruszać zakaz wynikający z art. 94a prawa farmaceutycznego, czyli zakaz reklamy aptek - informuje Śląska Izba Aptekarska i publikuje decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Katowicach.

SIA zaznacza, że nie posiada informacji czy ta decyzja jest prawomocna, jednak zapoznanie się z jej uzasadnieniem pomoże farmaceutom w decyzjach dotyczących zakresu obowiązywania zakazu reklamy apteki.

Śląski WIF stwierdza w decyzji z 25 maja 2017 roku, że przedsiębiorca - w stosunku do którego Śląska Izba Aptekarska miała zastrzeżenia co do przestrzegania przepisów prawa farmaceutycznego - naruszył zakaz, o którym mowa w art. 94a 1 ustawy – Prawo farmaceutyczne, dotyczący reklamy aptek i ich działalności poprzez zamieszczenie w gazecie ogłoszenia dotyczacego aptek należących do tego przedsiębiorcy.

W gazecie podane były takie informacje jak: adres, godziny pracy, numery telefonów, adresy poczty elektronicznej oraz nazwa przedsiębiorcy prowadzącego te apteki zawierająca sformułowanie „Centrum Tanich Leków”, które stanowiło część nazwy przedsiębiorcy.

Inspektor nałożył na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości 1000 zł, przypominając, że „zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Nie stanowi reklamy informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki i punku aptecznego”.

WIF w Katowicach uznał, że przedsiębiorca poprzez zamieszczenie w gazecie ogłoszenia dot. aptek i podane w nim numery telefonów, adresy e-mail, godziny pracy oraz już wspomniane sformułowanie, „bezspornie naruszył ww. artykuł Pf zakazujący prowadzenia reklamy aptek".

Dodał także, że artykuł ten nie definiuje reklamy działalności aptek. W związku z tym, za zasadne należy uznać sięgnięcie do definicji reklamy aptek, przyjętej w orzecznictwie sądów administracyjnych.

W odniesieniu do opublikowanej decyzji Inspektoratu, SIA wskazuje, że "nawet użycie nazwy zawartej w zezwoleniu może naruszać zakaz wynikający z art. 94a prawa farmaceutycznego."

Więcej: http://katowice.oia.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH