SIA: to oznaczenie nie będzie miało w aptece praktycznie miejsca

PRAWO

Autor: SIA/ rynekaptek.pl   22-10-2020, 09:01

SIA: to oznaczenie nie będzie miało w aptece praktycznie miejsca Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obecnie oznaczenie dostaw (sprzedaży) w aptece za pomocą GTU 09 praktycznie nie będzie miało miejsca, ponieważ apteka nie prowadzi wywozu, a także nie może zbywać podmiotowi prowadzącemu działalność leków poza terytorium RP - ocenia prawnik SIA.

Doradca podatkowy Śląskiej Izby Aptekarskiej, mgr Ewa Kłoda, zajęła się tematem oznaczania dostaw leków kodem GTU 09.

Wystosowała zapytanie w tej sprawie do Krajowej Izby Skarbowe. Ta w odpowiedzi przypomniała, że zgodnie z przepisami oznaczenie GTU 09 dotyczy dostawy leków oraz wyrobów medycznych objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w art. 37av ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne.

"Zatem jeżeli konkretne towary będące przedmiotem dostawy są objęte obowiązkiem zgłoszenia w rozumieniu wyżej powołanego przepisu ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, to w JPK VAT z deklaracją podlegają one oznaczeniu GTU 09" - dodaje KAS.

- Wyjaśnienie to potwierdza, że tylko towary będące przedmiotem dostawy (tzn. sprzedaży), które są objęte obowiązkiem zgłoszenia mają być oznaczone GTU 09 w pliku JPK - ocenia radca prawny.

Dodaje również, iż z treści innych przepisów wynika, że obecnie oznaczenie dostaw (sprzedaży) w aptece za pomocą GTU 09 praktycznie nie będzie miało miejsca, ponieważ apteka nie prowadzi wywozu, a także nie może zbywać towaru podmiotowi prowadzącemu działalność poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej: https://www.katowice.oia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH