Sieć szpitali przeszła przez komisję senacką

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   29-03-2017, 09:08

Sieć szpitali przeszła przez komisję senacką Senatorowie bez poprawek przyjęli ustawę o sieci szpitali

Senacka komisja zdrowia przyjęła we wtorek (28 marca) bez poprawek nowelizację wprowadzającą tzw. sieć szpitali. Senatorowie opozycji proponowali przeprowadzenie w dwóch województwach pilotażu nowych zasad finansowania szpitali.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało sześciu senatorów, dwóch było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Obecny na posiedzeniu komisji minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekonywał, że nowe przepisy zapewnią obywatelom bezpieczeństwo zdrowotne, a szpitalom zakwalifikowanym do sieci - stabilność i ciągłość finansowania.

Senator Tomasz Grodzki (PO) wyrażał opinię, że tak duża zmiana zasad finansowania szpitali nie powinna być wprowadzana przez zwiększenie nakładów na służbę zdrowia.

Radziwiłł przypomniał, że rząd planuje zwiększanie nakładów na służbę zdrowia od 2018 r. (do 2025 r. mają one osiągnąć 6 proc. PKB; obecnie jest to 4,38 proc.). Wskazywał także, że obecny rząd zadecydował m.in. o programie bezpłatnych leków dla seniorów oraz o finansowaniu szczepień z budżetu państwa (a nie ze środków NFZ).

Grodzki przekonywał, że rozwiązania zaproponowane w ustawie należy wcześniej przetestować, przeprowadzając ich roczny pilotaż w dwóch województwach. Przeciwny takiemu rozwiązaniu jest resort zdrowia; minister Radziwiłł argumentował, że przeprowadzenie pilotażu nie jest możliwe m.in. dlatego, że część szpitali specjalistycznych zakwalifikowanych do sieci będzie przyjmowała pacjentów z różnych regionów kraju.

Senator Grodzki zapowiedział, że poprawkę przewidującą przeprowadzenie pilotażu zgłosi podczas głosowania w Senacie jako wniosek mniejszości.

Zgodnie z ustawą utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali. PSZ będzie też obejmować m.in. ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Placówki znajdujące się w sieci będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH