Skarbówka zwątpiła w realność wykonania tej usługi

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   22-09-2017, 11:29

Skarbówka zwątpiła w realność wykonania tej usługi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

NSA stanął po stronie skarbówki w sprawie handlowca, który domagał się uznania jego usług marketingowych za działalność na rzecz hurtowni farmaceutycznej. Za swoje usługi wystawił fakturę VAT na ponad 17,5 tys. zł. Urząd skarbowy zakwestionował ją.

Zdaniem organów skarbowych faktura ta dokumentowała nierzeczywistą transakcję. Ani usługobiorca, ani handlowiec - poza umową konsultingowo-marketingową - nie przedłożyli żadnych dokumentów wskazujących na zasadność zapłaty tytułem usług marketingowych. Takimi dokumentami powinny być - według umowy - sporządzone na podstawie faktur sprzedaży miesięczne zestawienia zapłaconych przez klientów faktur - uznał urząd skarbowy.

A jako dowód była tylko wspomniana umowa, wystawiona faktura i dokonany przelew oraz zeznania obu stron. Wynikało z nich, że usługi świadczone przez handlowca polegały na reprezentowaniu interesów spółki i poszukiwaniu potencjalnych partnerów biznesowych dla hurtowni farmaceutycznej.

Były to wizyty u kontrahentów krajowych hurtowni, gdzie handlowiec reprezentował hurtownię. Pomagał też w zakupach tańszych produktów za lepszą ceną, np.: witamina C kosztuje w hurtowni około 5 zł, a on załatwił tę samą witaminę za około 3 zł.

Jednak żadna ze stron nie posiada żadnych dokumentów świadczących o wykonaniu konkretnych prac czy usług przez tę firmę. Nie zostały one sporządzone. Posiada tylko fakturę sprzedaży na kwotę brutto 17.571,09 zł.

Sądy kolejnych instancji, a na końcu NSA uznały, że sporna usługa nie została w rzeczywistości wykonana. Na jej fikcyjność wskazuje to, że ani podatnik ani jego kontrahent nie potrafili wskazać rzeczywistych miejsc i czasu świadczonych usług. Skarżący nie przedłożył też żadnej dokumentacji związanej z wykonaniem zakwestionowanych usług, tj. protokołów odbioru prac, rozliczenia uwzględniających rodzaj wykonywanych usług.

I FSK 2193/15


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH