Sklepy zielarskie kontra resort zdrowia: będzie pikieta

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   14-05-2010, 11:03

Członkowie Polskiej Izby Zielarsko-Medycznej, którzy nie zgadzają się z usunięciem setek produktów z listy asortymentu sklepów zielarskich, przygotowują się do pikiety.

Kwalifikowanie produktów zawierających 25 mg rutyny i 100 mg witaminy C jako produktów leczniczych jest naruszeniem prawa wspólnotowego. Produkty takie nie wykazują właściwości terapeutycznych ze względu na bardzo niską zawartość rutyny oraz jej niezwykle niską przyswajalność (liczoną w procentach) w przeciwieństwie np. do trokserutyny. GIS dopuszcza stosowanie witaminy C w suplementach diety w ilości 1000 mg. Należy pamiętać, że rutyna (witamina P) to flawonoid pochodzenia roślinnego, pozyskiwany m.in. z ziela gryki (Fagopyrum esculentum) i ruty. Występuje też w kwiecie czarnego bzu (Flos sambuci), pomarańczach, cytrynach, grejpfrutach, szparagach, borówkach, rabarbarze, jerzynach, które niewątpliwie są dość powszechnie spożywaną żywnością. Rutyna wykazuje m.in. właściwości antyoksydacyjne, a zatem typowe dla definicji suplementu diety, który może wykazywać oddziaływanie fizjologiczne. Zgodnie z opinią NIL w suplementach diety można stosować poniżej 50 mg rutyny.

Izba Zielarska krytykuje także tryb prowadzenia konsultacji społecznych. Jej zdaniem zupełnie niezrozumiałe jest, dlaczego resort przyzwala jedynie na konsultacje załączników do projektu, a nie dodatkowo samego projektu.

– Jak wskazywaliśmy w naszych poprzednich uwagach, liczne wady prawne zawiera właśnie projekt rozporządzenia w sprawie wykazów, co skutkuje wadliwością samych załączników. Tym samym zgłaszanie uwag odnośnie samych tylko załączników nie spełnia w pełni roli konsultacji społecznych – mówi Piotr Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH