Białe recepty, na równi z REKUSami nadal mogą być realizowane przez apteki.
W związku z wprowadzonym przez Śląski OW NFZ ujednoliconej numeracji recept lekarskich oraz jednolitego druku recepty (format kuponów REKUS – Recepta/KUpon/Skierowanie), pojawiły się pewne wątpliwości, co do prawidłowości wypisywania leków refundowanych na starych białych receptach. Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej wyjaśnia wątpliwości.
Wszystkie tzw. białe recepty,których wzór określarozporządzenie w sprawie recept lekarskich,nadal ważne – niezależnie, kiedy i przez kogo zostały wypisywane.
– Jeżeli recepta jest zgodna z rozporządzeniem, to nie ma znaczenia czy ją wystawia lekarz, przychodnia czy szpital. Rozporządzenie nie zabrania nikomu wystawiania takich recept – tłumaczy prezes Piechula.
Co więcej, jeśli pacjent nie przyniesie karty, to obecnie jedynym sposobem jest wystawienie recepty z kodem nadawanym przez NFZ, czyli tej starej białej. Zatem aptekarz może wydać lek refundowany wypisany na białej recepcie, także przez szpital.
W przypadku dzieci, które nie posiadają jeszcze numerów PESEL, lekarz powinien wystawić zwykłą białą receptę i zgodnie z rozporządzeniem podać dane opiekuna np. matki z jej numerem PESEL. Nie należy wystawiać w takim przypadku kuponu REKUS,
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych