Śląska Izba Aptekarska wyjaśnia: białe recepty nadal ważne

PRAWO

Autor: Śląska Izba Aptekarska/rynekaptek.pl   06-09-2010, 08:30

Śląska Izba Aptekarska wyjaśnia: białe recepty nadal ważne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Białe recepty, na równi z REKUSami nadal mogą być realizowane przez apteki.

W związku z wprowadzonym przez Śląski OW NFZ ujednoliconej numeracji recept lekarskich oraz jednolitego druku recepty (format kuponów REKUS – Recepta/KUpon/Skierowanie), pojawiły się pewne wątpliwości, co do prawidłowości wypisywania leków refundowanych na starych białych receptach. Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej wyjaśnia wątpliwości.

Wszystkie tzw. białe recepty, których wzór określa rozporządzenie w sprawie recept lekarskich, nadal  ważne – niezależnie, kiedy i przez kogo zostały wypisywane.

– Jeżeli recepta jest zgodna z rozporządzeniem, to nie ma znaczenia czy ją wystawia lekarz, przychodnia czy szpital. Rozporządzenie nie zabrania nikomu wystawiania takich recept – tłumaczy prezes Piechula.

Co więcej, jeśli pacjent nie przyniesie karty, to obecnie jedynym sposobem jest wystawienie recepty z kodem nadawanym przez NFZ, czyli tej starej białej. Zatem aptekarz może wydać lek refundowany wypisany na białej recepcie, także przez szpital.

W przypadku dzieci, które nie posiadają jeszcze numerów PESEL, lekarz powinien wystawić zwykłą białą receptę i zgodnie z rozporządzeniem podać dane opiekuna np. matki z jej numerem PESEL. Nie należy wystawiać w takim przypadku kuponu REKUS,
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH