Sponsorzy badań klinicznych sfinansują odszkodowania dla uczestników badań

PRAWO

Autor: kprm.gov.pl/ rynekaptek.pl   21-10-2020, 10:44

Sponsorzy badań klinicznych sfinansują odszkodowania dla uczestników badań Fundusz finansowany byłby głównie ze składek sponsorów. Wysokość składki zależałaby od liczby uczestników badania klinicznego (fot. Pixabay)

Finansowany ze składek sponsorów Fundusz Gwarancyjny wypłacający odszkodowania uczestnikom badań klinicznych, przejrzyste zasady podziału obowiązków sponsora i NFZ w zakresie finansowania świadczeń oraz powołanie Naczelnej Komisji Bioetycznej - to główne punkty projektu ustawy o badaniach klinicznych.

Poszkodowani w badaniu klinicznym mieliby obowiązek zgłaszać się w pierwszej kolejności do Funduszu i sponsora ze swoim roszczeniem. Fundusz powoła komisję ekspertów z danej dziedziny medycyny, której dotyczyło badanie. Eksperci będą być niezależni od badacza i sponsora tego badania i ocenią czy szkoda uczestnika badania może być wynikiem udziału w badaniu. Podstawą uznania roszczenia uczestnika badania byłoby prawdopodobieństwo związku szkody z badaniem.

Gdyby poszkodowany nie był usatysfakcjonowany wysokością świadczenia, ma prawo dochodzenia roszczeń na drodze sądowej na zasadach ogólnych. Dodatkowo badacz i sponsor mają obowiązek posiadać ubezpieczenie OC w związku ze szkodami, które mogą wyrządzić podczas badania.

W ustawie uregulowano także problem finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń opieki zdrowotnej w badaniach klinicznych. "W szczególności koniczne jest zwiększenie przejrzystości zasad podziału obowiązków sponsora i płatnika publicznego w zakresie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w związku z prowadzonym badaniem klinicznym – w obecnym stanie prawnym wszelkie niejasności doprowadzają do sytuacji, w której ciężar finansowania świadczeń zdrowotnych gwarantowanych ze środków publicznych jest przerzucany z płatnika publicznego na sponsora" - napisano w uzasadnieniu.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH