Spór hurtownika z GIF z handlem równoległym w tle

PRAWO

Autor: LJX/rynekaptek.pl   13-04-2011, 11:49

Spór hurtownika z GIF z handlem równoległym w tle Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Właściciel unieruchomionej przez GIF hurtowni farmaceutycznej AN Pharmacy stara się zwrócić uwagę na sytuację swojej firmy.

W rozesłanym do mediów liście Andrzej Nurczyk z zarządu spółki przypomina decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z 23 marca 2011 roku, o czasowym unieruchomieniu hurtowni farmaceutycznej.

Według GIF, „decyzja obowiązuje do czasu ustalenia w jakim stopniu i w jakim zakresie hurtownia AN Pharmacy podejmowała działania obliczone na utrudnianie czynności kontrolnych inspekcji farmaceutycznej, mające na celu ukrycie procederu skupowania produktów leczniczych z aptek za pośrednictwem Zioła Polskie“.

GIF sprawdzi również w jakim stopniu zakup produktów leczniczych przez Zioła Polskie z aptek powodował zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów.

Jak informuje Inspektorat, decyzja jest efektem kontroli w hurtowni i stwierdzenia nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu. Kontrola wykazała prowadzenie działalności opartej o zezwolenie w pomieszczeniach nie zapewniających możliwości realizacji procedur Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej.

Przedsiębiorca nie przekazuje wymaganych kwartalnych raportów dotyczących wielkości obrotu produktami leczniczymi, wraz ze strukturą tego obrotu.

Kontrola stwierdziła także, iż przedsiębiorca od pierwszych dni uzyskania zezwolenia na obrót hurtowy dokonuje zakupu produktów leczniczych od aptek. Ten proceder stanowi w zasadzie jedyną działalność gospodarczą przedsiębiorcy.

Apel o pomoc
Andrzej Nurczyk prosi o pomoc. Ocenia, że decyzja GIF „z całą pewnością spowoduje konieczność ogłoszenia w najbliższych dniach upadłości AN Pharmacy, niemożności zapłaty bieżących zobowiązań publiczno-prawnych  (tylko w 2010 roku spółka zapłaciła 270 tys. zł podatku dochodowego i naliczyła prawie 1,8 mln zł podatku VAT), likwidacji 26 stanowisk pracy, konieczności utylizacji pełnowartościowych leków o wartości blisko 5 mln zł, pozbawienia części polskich pacjentów dostępu do tańszych leków w ramach importu równoległego, w końcu spowodowania zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów leczonych w ramach badań klinicznych (onkologia, przeszczepy), a czekających na realizacje zamówień, do których realizacji zobowiązała się hurtownia farmaceutyczna“.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH