Spotkanie aptekarzy ze Zbigniewem Niewójtem

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   16-12-2010, 09:19

Spotkanie aptekarzy ze Zbigniewem Niewójtem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przedstawiciele indywidualnych właścicieli aptek spotkali się ze Zbigniewem Niewójtem, zastępcą Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

W skład delegacji reprezentującej indywidualnych aptekarzy weszła Maria Kuciak, farmaceutka z Dobrego Miasta w Olsztyńskiem i Piotr Korzeniowski, aptekarz z Piotrkowa Trybunalskiego. Do udziału w spotkaniu aptekarze zaprosili też dra. Grzegorza Kucharewicza, prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej. 

Wśród głównych problemów, jakie trapią indywidualnych aptekarzy, wymieniono między innymi agresywną reklamę aptek i leków oraz pogarszającą się kondycję finansową aptek. Wskazano na konieczność przyspieszenia prac legislacyjnych nad projektem ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Aptekarze podkreślili, że dopiero ustawowe wprowadzenie sztywnych cen na leki refundowane na wszystkich poziomach i odpłatności za te leki zagwarantuje wyeliminowanie patologii niszczących polskie aptekarstwo. 

W trakcie spotkania poruszono także sprawę związaną  ze zmianą tabeli marż aptecznych i sposobu ich naliczania. Przeciwni są też umowom z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Po raz kolejny aptekarze obarczani są odpowiedzialnością za nie swoje błędy. Jeśli lekarz źle wypisze receptę, to całkowicie odpowiada za nią aptekarz, któremu NFZ odmawia zwrotu pieniędzy za wydane leki refundowane. Ta asymetria odpowiedzialności budzi ostry sprzeciw środowiska aptekarskiego. 

Reprezentanci indywidualnych właścicieli aptek wskazali też na konieczność wprowadzenia całkowitego zakazu reklamowania aptek ogólnodostępnych i leków, a także kryteria geograficzne i demograficzne.

Więcej: www.nia.org.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH