Stała cena w aptece po zmianie tabeli marż aptecznych

PRAWO

Autor: DIA, LJ/rynekaptek.pl   24-01-2011, 07:10

Stała cena w aptece po zmianie tabeli marż aptecznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z rozbieżnymi zdaniami poszczególnych okręgowych rad aptekarskich i członków NRA, w związku z uchwałą NRA o stałych cenach na każdym poziomie obrotu lekiem, prezentujemy stanowisko przeciwników wprowadzenia stałych marż na każdym poziomie dystrybucji.

- W treści tej uchwały brakuje bardzo istotnego elementu mającego decydujący wpływ na konsekwencje ekonomiczne dla aptek wprowadzenia systemu sztywnych marż na każdym poziomie - brakuje odniesienia do konkretnych poziomów marż aptecznych – stwierdza Piotr Bohater, prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej.

Dlaczego przeciw
- Głosując przeciwko tej uchwale byłem przeciwny jedynie części tej uchwały dotyczącej sztywnych marż na wszystkich poziomach, ponieważ projekt ustawy refundacyjnej przekazany do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zakłada wprowadzenie sztywnych marż hurtowych i aptecznych przy praktycznie niezmienionej tabeli marż aptecznych i równoczesnym naliczaniu marż aptecznych tylko do limitu refundacji – informuje prezes DIA, dodając, że członkowie Okręgowej Rady Aptekarskiej DIA we Wrocławiu, są za wprowadzeniem jednakowej odpłatności za leki refundowane w każdej aptece.

Jego zdaniem, wprowadzenie stałej marży na każdym poziomie obrotu lekiem oznacza spadek realnej marży na leki refundowane w przeciętnej niezależnej aptece prowadzonej przez aptekarzy z 22% do 12%:

- Wówczas miesięczna marża realizowana na lekach refundowanych w takiej aptece zmniejszy się z 11 tysięcy złotych do 6 tysięcy złotych. Miesięczna strata marży na poziomie 5 tysięcy złotych oznaczać będzie katastrofę finansową dla wielu tysięcy niezależnych aptek i w konsekwencji albo drastyczną redukcję personelu fachowego albo likwidację apteki – argumentuje prezes Bohater.

Tabela marż stoi w miejscu
Cztery kolejne wersje projektu ustawy refundacyjnej nie zawierały żadnych zmian dotyczących tabeli marż aptecznych oraz naliczania marży aptecznej do limitu refundacji.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH