Stare problemy ze starymi termometrami

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   14-04-2011, 07:14

Stare problemy ze starymi termometrami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Apteki mogłyby odbierać od pacjentów stare termometry, jednak potrzebna jest dobra wola i decyzja gmin, do których należy gospodarka odpadami niebezpiecznymi pochodzącymi od mieszkańców - ocenia Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Coraz więcej osób przynosi do aptek stare termometry rtęciowe, czasami uszkodzone z wypływającą rtęcią, a apteki - jak na razie - nie mają podstaw, by odbierać termometry w imieniu gmin – stwierdza prezes Piechula.

Brak wdrożenia odpowiednich rozwiązań prowadzi do wyrzucania starych termometrów rtęciowych do śmieci komunalnych lub do przeterminowanych leków zbieranych w aptekach współpracujących z niektórymi gminami.

Śląska Izba Aptekarska zwraca uwagę, że apteki - we współpracy z rozsądniejszymi gminami -zbierające od mieszkańców przeterminowane leki mogłyby także zbierać termometry. Potrzebna jest tylko chęć podjęcia tego tematu i dobra wola współpracy gmin z aptekami na danym terenie.

Warto zauważyć, że zgodnie z wojewódzkim planem gospodarki odpadami niebezpiecznymi (a do takich należy rtęć), gminy mają obowiązek zorganizować gminne punkty zbiórki odpadów niebezpiecznych.

Przed ostatecznym rozwiązaniem problemu należy zauważyć, że apteki mogą przyjmować stare termometry rtęciowe do utylizacji i do czasu przekazania przechowywać je w zamkniętych pojemnikach (termometry uszkodzone w zamkniętych pojemnikach zalane wodą).

“Problemem pozostaje jednak to, czy gminy pokryją koszty utylizacji tych termometrów lub odbiorą je z aptek“ – zapytuje szef śląskiej Izby.

Więcej: http://www.katowice.oia.pl/wpisy-act-more-id-4069.html
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH