
Postawa właścicieli pojedynczej apteki niepełniącej wyznaczonych jej dyżurów może skutkować podobnymi zachowaniami - właściciele innych aptek mogą poczuć się zachęceni do nieprzestrzegania harmonogramu - obawia się starosta wielicki.
Starosta wielicki napisał do posła Piotra Saka, w którym opisał problem istniejący w powiecie wielickim.
Zgodnie z art. 94 ustawy Prawo farmaceutyczne rada powiatu w drodze uchwały określa rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu, w tym harmonogram dyżurów aptek, także w nocy i w dni wolne od pracy.
"Przedmiotowy przepis, poza kompetencją rady powiatu do uchwalenia takowej uchwały, nie przewiduje żadnych możliwości i środków egzekwowania jego realizacji. Do nierespektowania uchwał rady powiatu w tym zakresie niejednokrotnie dochodzi, ostatnio z takim problemem borykał się powiat wielicki. Wyznaczonych dyżurów nie pełniła zgodnie z harmonogramem apteka przy ul. Leśnej 1A w Wieliczce. Mimo notorycznego niepełnienia dyżurów przez aptekę, władze powiatu nie dysponowały żadnymi środkami mogącymi temu przeciwdziałać" - opisał starosta.
Jego zdaniem, sytuacja taka jest wysoce niewłaściwa.
"Apteka niepełniąca wyznaczonych dyżurów pozbawia mieszkańców dostępu do leków i tym samym naraża ich życie i zdrowie. Dodatkowo, taka postawa właścicieli pojedynczej apteki w danym powiecie może skutkować podobnymi zachowaniami, właściciele innych aptek mogą poczuć się zachęceni do nieprzestrzegania harmonogramu przez brak jakichkolwiek wynikających z tego konsekwencji" - informuje.
- Jakkolwiek nie należy negować możliwości istnienia i stosowania lex imperfecta – przepisów prawnych pozbawionych sankcji, to jednak w konkretnych przypadkach zauważyć należy, że sankcja jest wręcz konieczna. Będzie tak wtedy, kiedy istnieć będzie znaczące ryzyko nieprzestrzegania danego przepisu połączone z dużym znaczeniem konieczności jego przestrzegania - dodał.
W jego ocenie przepisem takim jest przepis o godzinach dyżurów aptek ogólnodostępnych.
"Zapewnienie dostępu do aptek i leków ma ogromne znaczenie, zwłaszcza obecnie w czasie epidemii. Rady powiatu lub starostowie powinni dysponować możliwością wyciągania konsekwencji wobec aptek niestosujących się do uchwał o godzinach dyżurów. Należałoby więc rozważyć wprowadzenie w ustawie Prawo farmaceutyczne tego typu uprawnień" - uważa starosta.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych