STOP NOP: przymus szczepień jest niekonstytucyjny

PRAWO

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   13-04-2017, 11:41

STOP NOP: przymus szczepień jest niekonstytucyjny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To właśnie grzywna w celu przymuszenia jest tym środkiem egzekucyjnym, który wydaje się skutecznie prowadzić do wyegzekwowania obowiązku poddania się szczepieniom ochronnym - odpowiada resort zdrowia na petycję organizacji STOP NOP.

Grzywna jest nakładana zgodnie z art. 119 ustawy z dnia 16 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, gdy egzekucja dotyczy spełnienia przez zobowiązanego m.in. obowiązku wykonania czynności, a w szczególności czynności, której z powodu jej charakteru nie może spełnić inna osoba za zobowiązanego - przypomina resort zdrowia.

Grzywnę nakłada się również, jeżeli nie jest celowe zastosowanie innego środka egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym. Przytoczone przesłanki zachodzą w rozważanej sprawie, jako że nie ulega wątpliwości, iż obowiązku szczepienia dziecka nie może wykonać inna osoba, poza tą której ten obowiązek dotyczy.

Każdorazowo nałożona grzywna nie może przekraczać kwoty 10 000 zł, a w stosunku do osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej kwoty 50 000 zł. Grzywny nakładane wielokrotnie nie mogą łącznie przekroczyć kwoty 50 000 zł, a w stosunku do osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej kwoty 200 000 zł.

Jest to odpowiedź MZ na petycję Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP" o "przestrzeganie Konstytucji, Praw Pacjenta i Praw Człowieka oraz zaniechanie nakładania uciążliwych grzywien w celu przymuszenia do szczepienia".

Resort przypomina też, iż obowiązek szczepień ochronnych wynika z przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zaś Państwowa Inspekcja Sanitarna ma obowiązek - w przypadku stwierdzenia uchylania się rodziców lub opiekunów od wypełnienia ustawowego obowiązku szczepień dzieci - podejmowania działań w celu przymuszenia osób zobowiązanych (rodziców lub opiekunów dzieci) do wypełnienia tego obowiązku. Jedną z form jest nakładanie grzywien.

Organizacja w petycji podnosi fakt, że przymuszanie rodziców do szczepień swoich dzieci narusza Konstytucję oraz prawa pacjenta i prawa człowieka. Ponadto nakładane grzywny są bardzo wysokie i nie uwzględniają sytuacji materialnej rodzin.

Więcej: http://www.bip.mz.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH