STOP NOP zaprotestuje przeciwko przymusowi szczepień

PRAWO

Autor: STOP NOP/rynekaptek.pl   02-06-2017, 13:03

STOP NOP zaprotestuje przeciwko przymusowi szczepień Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP” zapowiada protest pod siedzibą Ministerstwa Zdrowia. Pikieta odbędzie się 3 czerwca 2017 r. pod hasłem „Jest ryzyko, musi być wybór”.

„Bardzo źle dzieje się w Polsce. Cenzura i terror wobec rodzin oraz lekarzy, którzy stanęli w obronie prawdy bardzo się nasiliły” – pisze organizacja.

"Będzie protestować przeciwko przymusowi szczepień i nakładaniu dotkliwych kar dla rodziców, którzy odmawiają szczepienia dzieci: - Rodziny, często już ciężko doświadczone przez powikłania szczepień, są karane dotkliwymi grzywnami, grozi im się odebraniem dzieci i wyrzuca z przychodni publicznych" – czytamy.

Udział w pikiecie potwierdzili też antyszczepionkowcy ze Słowenii, Serbii, Węgier, Czech, Włoch, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Chorwacja i Austria protestowały już w kwietniu i maju tego roku.

Z kolei eksperci przypominają, że "pseudonaukowa teoria, że szczepionki powodują autyzm, to jeden z najbardziej szkodliwych mitów nowoczesnej medycyny". Tak ostatnio mówiła dr hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.

- Tę teorię, wykorzystywaną przez ruchy antyszczepionkowe, obalono w licznych badaniach. Ta "przedziwna teoria" jest rozpowszechniana od niemal dwudziestu lat, kiedy to w 1998 r. Andrew Wakefield wraz ze współpracownikami w czasopiśmie "The Lancet" opublikował artykuł, w którym zasugerował czasowy związek pomiędzy podaniem szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) a wystąpieniem objawów autyzmu - mówi prof. Augustynowicz.

Dodaje: - Ta informacja została bardzo nagłośniona i szybko podchwycona przez przeciwników szczepień. Jednocześnie w krótkim czasie po publikacji okazało się, że badania zostały niewłaściwie przeprowadzone i nieetycznie zinterpretowane, a autorzy dopuścili się, delikatnie mówiąc, bardzo dużego nadużycia.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH