Szczepienia ochronne w aptekach: głos senatorów z komisji zdrowia

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak   11-05-2021, 10:26

Szczepienia ochronne w aptekach: głos senatorów z komisji zdrowia Senatorowie komisji zdrowia zajęli się ustawą, która wprowadza szczepienia ochronne do aptek (fot. screen)

Senatorowie komisji zdrowia przyjęli całość ustawy z jedną poprawką dotyczącą subwencji oświatowej, mimo bardzo wielu zastrzeżeń co do sposobu procedowania tej ustawy.

11 maja senacka komisja zdrowia rozpatrywała nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

W większości zmiany dotyczą obszaru edukacji, a dokładniej rezerwy subwencji oświatowej. Jednak w trakcie procedowania projektu w Sejmie, w czasie drugiego czytania, posłowie PIS zgłosili poprawkę dotyczącą wykonywania szczepień ochronnych w aptekach. Ponadto do projektu "wrzucono" zapis o emeryturach górniczych. Sejm przyjął pakiet propozycji.

5 maja ustawą zajęli się senatorowie z Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Zaproponowali Izbie przyjęcie nowelizacji bez poprawek.

A co na to senatorowie z komisji zdrowia?

Jak mówiła przewodnicząca Beata Małecka-Libera, pierwotny projektu nowelizacji ustawy zawierał jedynie przepisy o rezerwie subwencji oświatowej, zaś treść przedmiotowa została rozszerzona w trakcie prac sejmowych. Dlatego Marszałek Senatu zdecydował o podziale prac komisji, z uwagi na różną tematykę.

Anna Goławska, wiceminister zdrowia, podsumowała zakres zmian zdrowotnych w tej ustawie.

- Przepisy wprowadzają możliwość wykonywania szczepień w aptekach. Chcemy przyspieszyć szczepienia przeciwko covid-19, by były szerzej stosowane. Dodatkowo zawarte są tam przepisy o przechowywaniu skierowań w systemie P1. Dają też możliwość innego sposobu zapisania się na szczepienie niż to jest teraz, czyli poprzez system centralnej rejestracji.

Jak dodała w trakcie dyskusji, chodzi np. o możliwość wypełnienia formularza i zatwierdzenia go. Następnie formularz jest kierowany do rejestracji w celu umówienia terminu szczepienia.

Przepisy powstały z naruszeniem prawa

Ostatecznie senatorowie przyjęli całość ustawy z jedną poprawką dotyczącą subwencji oświatowej, mimo bardzo wielu zastrzeżeń co do sposobu procedowania tej ustawy.

- Przepisy dotyczące szczepień w aptekach zostały wprowadzone w sposób naruszający Konstytucję. Poprawki zgłaszane przez posłów w trakcie procedowania projektów ustaw muszą mieć na celu uzupełnienie treści projektu. W tym zaś przypadku mamy do czynienia z dodaniem nowej treści przedmiotowej bez przejścia pełnej procedury legislacyjnej, czyli bez przeprowadzenia trzech czytań w Sejmie. Narusza to tryb stanowienia prawa - wyjaśniła prawniczka z biura legislacyjnego Senatu.

Przypomniała też swoje wątpliwości zgłoszone podczas posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.

- Treść tego przepisu sugeruje, że - po pierwsze - wszystkie szczepienia ochronne będą mogły być wykonywane w aptekach ogólnodostępnych, a nie tylko przeciw covid. I tu pytanie o intencje autorów tego przedłożenia czy taki był zamysł - oceniła.- A po drugie, taki zapis sugeruje, że istnieją apteki, które takich wymagań, w świetle aktów wykonawczych spełniać nie muszą. Czego nie potwierdza treść ustawy Prawo farmaceutyczne - dodała.

12 maja ustawą zajmie się Senat.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH