Szczepienia w aptekach: farmaceuci za, pielęgniarki przeciw

PRAWO

Autor: Piotr Przeniosło, LJ/rynekaptek.pl   16-10-2010, 14:48

Szczepienia w aptekach: farmaceuci za, pielęgniarki przeciw Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Portugali szczepienia w aptekach przeciw grypie, WZW czy pneumokokom to nic nadzwyczajnego. Farmaceuci popierają wprowadzenie podobnych rozwiązań w Polsce. Odmiennego zdania są pielęgniarki.

Patrząc na ilość osób, które odwiedzają apteki szczególnie w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienia czy grypę, wprowadzenie możliwości szczepień w aptekach wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem. Może o tym świadczyć przykład Portugali, gdzie w trakcie półrocznej kampanii szczepień w aptekach, blisko 15 procent osób zaszczepiło się po raz pierwszy w życiu.

Kampania szczepień w aptekach
O tym, że szczepienia w aptekach to nie żaden wymysł mogą świadczyć przykłady z kilku krajów. Za oceanem Amerykańskie Towarzystwo Farmaceutyczne organizuje szkolenia dla farmaceutów, a zaszczepić można się w aptekach we wszystkich 50 stanach. Jak czytamy w raporcie Naczelnej Rady Aptekarskiej opracowanym przez Departament Spraw Zagranicznych, średnio jedna trzecia szczepień przeciwko grypie czy pneumokokom w USA wykonywana jest w aptekach.

Na podstawie zawartych porozumień m.in. z lekarzami i pielęgniarkami, w brytyjskiej aptece pacjenci mogą zaszczepić się przeciwko grypie, śwince, odrze, różyczce, meningokokom czy WZW B.

W Portugalii umożliwiono wykonywanie szczepień w aptekach w drugiej połowie 2008 roku. Przeprowadzono wówczas pierwszą kampanię szczepień przeciw grypie, w której uczestniczyło 60% aptek. Zaszczepiono wówczas blisko 160 tysięcy osób, co stanowiło prawie 25% całej grupy zaszczepionych. W latach 2009-2010 liczba szczepień w aptekach zwiększyła się do ok. 33%.

Farmaceuci to już potrafią
Wprowadzenie takich rozwiązań w naszym kraju jak najbardziej pochwala Marek Jędrzejczak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. W rozmowie z portalem rynekaptek.pl sprzyja takiemu rozwiązaniu, gdyż „wielu polskich farmaceutów jest przeszkolonych w tej kwestii i daliby sobie świetnie radę".

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH