Szczepienia wykonywane przez farmaceutów. Publikacja ustawy

PRAWO

Autor: dziennikustaw.gov.pl/ rynekaptek.pl   28-01-2021, 09:32

Szczepienia wykonywane przez farmaceutów. Publikacja ustawy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy okołocovidowej, która rozszerza grupę pracowników medycznych mogących wykonywać szczepienia przeciwko COVID-19 o fizjoterapeutów, farmaceutów, higienistki szkolne i diagnostów laboratoryjnych.

25 stycznia br. opublikowano ustawę z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Z punktu widzenia farmaceutów, nowelizacja niesie istotny przepis:

Art. 12 ust. 2:
W przypadku wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 przeprowadzają:

1) lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy i ratownicy medyczni;
2) fizjoterapeuci, farmaceuci, higienistki szkolne i diagności laboratoryjni, posiadający kwalifikacje określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5.

Zgodnie z zapowiedzią MZ, wyżej wymienione grupy zawodowe będą włączone do wykonywania szczepień przeciwko COVID-19. Warunkiem jest ukończenie szkolenia, którego sposób przeprowadzania zostanie określony w rozporządzeniu przez ministra zdrowia.

Więcej: https://dziennikustaw.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH