Szczepionka przyniesiona z apteki godzi w interes przychodni?

PRAWO

Autor: WOIA/rynekaptek.pl   10-02-2011, 10:46

Szczepionka przyniesiona z apteki godzi w interes przychodni? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Niektórzy pacjenci zaopatrują się w szczepionki w aptekach, a potem udają się do przychodni na wykonanie iniekcji. Jednak zdarza się, że spotykają się z odmową wykonania usługi.

- Od pewnego czasu niektóre przychodnie i gabinety lekarskie nie zgadzają się na szczepienie pacjentów szczepionkami zakupionymi w aptekach i przyniesionymi bezpośrednio do przychodni w opakowaniach izotermicznych – informuje Tadeusz Bąbelek, prezes Wielkopolskiej Izby Aptekarskiej.

Zwraca uwagę, że zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne, jedynymi podmiotami uprawnionymi do obrotu szczepionkami w przypadku szczepień dokonywanych poza systemem szczepień obowiązkowych są apteki i punkty apteczne.

„Przepisy tej ustawy nie przewidują możliwości, aby lekarz lub pielęgniarka w ramach udzielania świadczeń zdrowotnych uprawniony był do obrotu produktem leczniczym. Zgodnie z art. 68 ust. 4 Pf, nie uznaje się za obrót detaliczny tylko bezpośredniego, doraźnego stosowania produktu oraz zastosowania produktu wchodzącego w skład zestawów przeciwwstrząsowych, których potrzeba zastosowania wynika z rodzaju udzielonego świadczenia zdrowotnego“ – argumentuje prezes Bąbelek.

Z uwagi na powtarzalność sygnałów o wspomnianym procederze zarówno ze strony pacjentów, jak i aptekarzy, izba aptekarska zwraca się do farmaceutów o zgłaszanie takich zdarzeń.

Więcej: http://www.woia.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH