Szczepionka przyniesiona z apteki godzi w interes przychodni?

PRAWO

Autor: WOIA/rynekaptek.pl   10-02-2011, 10:46

Niektórzy pacjenci zaopatrują się w szczepionki w aptekach, a potem udają się do przychodni na wykonanie iniekcji. Jednak zdarza się, że spotykają się z odmową wykonania usługi.

- Od pewnego czasu niektóre przychodnie i gabinety lekarskie nie zgadzają się na szczepienie pacjentów szczepionkami zakupionymi w aptekach i przyniesionymi bezpośrednio do przychodni w opakowaniach izotermicznych – informuje Tadeusz Bąbelek, prezes Wielkopolskiej Izby Aptekarskiej.

Zwraca uwagę, że zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne, jedynymi podmiotami uprawnionymi do obrotu szczepionkami w przypadku szczepień dokonywanych poza systemem szczepień obowiązkowych są apteki i punkty apteczne.

„Przepisy tej ustawy nie przewidują możliwości, aby lekarz lub pielęgniarka w ramach udzielania świadczeń zdrowotnych uprawniony był do obrotu produktem leczniczym. Zgodnie z art. 68 ust. 4 Pf, nie uznaje się za obrót detaliczny tylko bezpośredniego, doraźnego stosowania produktu oraz zastosowania produktu wchodzącego w skład zestawów przeciwwstrząsowych, których potrzeba zastosowania wynika z rodzaju udzielonego świadczenia zdrowotnego“ – argumentuje prezes Bąbelek.

Z uwagi na powtarzalność sygnałów o wspomnianym procederze zarówno ze strony pacjentów, jak i aptekarzy, izba aptekarska zwraca się do farmaceutów o zgłaszanie takich zdarzeń.

Więcej: http://www.woia.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH