Szczepionki przeciwko HPV - czy producenci powinni ponieść ryzyko ich finansowania?

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   13-07-2009, 16:21

Z wyników badań opublikowanych w czasopiśmie Lancet wynika, że Cervarix jest pierwszą szczepionką wykazującą aktywność wobec pięciu najczęściej powodujących raka szyjki macicy wirusów...

Niemcy: zmiana stanowiska
– W Niemczech obowiązkowe szczepienia przeciwko HPV wprowadzono dość wcześnie, bo kasy chorych uznały, że jest to korzystne dla ubezpieczonych. Jednak późniejsze raporty HTA stawiały więcej pytań niż odpowiedzi. Jednym z nich było pytanie: Czy finansowanie szczepień ze środków ubezpieczonych nie powinno być przedmiotem umowy typu risk-sharing? – wyjaśnia prof. Wolfgang Greiner z Uniwersytetu Bielefeld.

Powodem takiego rozważania jest fakt, że obecnie nikt nie wie, w jakim stopniu szczepionki przeciwko HPV okażą się skuteczne. To można będzie stwierdzić dopiero za 20 lat.

– Dzisiaj uważamy, że lepiej jest już na samym początku procesu – kiedy jeszcze nie znamy wszystkich przydatnych informacji potrzebnych do oceny leku – zawrzeć z producentem umowę dzielenia się ryzykiem, czy choćby ustalić wytyczne, kwalifikujące do szczepienia wybraną grupę osób – zaznacza profesor Wolfgang Greiner. Przyznaje, że tylko jedna z firm odpowiedziała pozytywnie na ten pomysł. Inna stwierdziła, że wierzy w swój produkt.

Cena jeszcze wysoka
Debata o celowości finansowania z publicznego ubezpieczenia w Niemczech szczepień przeciwko HPV dziewczynek w wieku 12 - 17 lat została wywołana przez grupę naukowców pod koniec ubiegłego roku. Odnieśli się oni krytycznie do wydanej w marcu 2007 roku rekomendacji uznającej za celowe finansowanie szczepień.

W listopadzie 2008 roku wydali oświadczenie, nawołujące do dokonania ponownej oceny terapii i zaprzestania wprowadzania w obieg informacji o tym, że szczepionki redukują ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy o 70-98 procent (British Medical Journal, 2009;338:b1692).

W Polsce kilka miesięcy temu trwała medialna kampania, odebrana jako krytyka resortu zdrowia i płatnika za negatywny stosunek wobec propozycji sugerujących finansowanie stosowania „szczepionki przeciwko rakowi“. Nikt nie ukrywa, że problemem jest wysoka jeszcze cena szczepionek. Ich finansowanie ze środków publicznych mogłoby doprowadzić do drenażu budżetu przeznaczanego na opiekę medyczną. Obecnie na wszystkie szczepienia Ministerstwo Zdrowia rocznie wydaje ok. 70 mln zł.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH