Szczepionki z ZOZ czy apteki: czystość intencji a problem finansowy

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   29-09-2011, 01:46

Szczepionki z ZOZ czy apteki: czystość intencji a problem finansowy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Powołanie Komitetu Obrony Szczepionek przez Federację Porozumienie Zielonogórskie i propozycja zmian w Prawie Farmaceutycznym wywołało wśród farmaceutów burzę.Celem działania Komitetu jest doprowadzenie do zmiany przepisów dotyczących szczepień. Chodzi także o umożliwienie szczepienia pacjentów produktami, które zakupi i przechowa przychodnia.


- Próby wprowadzenia zmian legislacyjnych w odniesieniu jedynie do szczepionek, których sprzedaż przez ZOZ może przynosić wymierne korzyści finansowe rozpoczęte po wejściu w życie zarządzenia prezesa NFZ z grudnia 2010 roku ograniczającego tego typu działania, stawia pod dużym znakiem zapytania czystość intencji Federacji – napisał mgr farmacji Michał Byliniak, odnosząc się do pisma wysłanego przez FPZ do kancelarii marszałka Sejmu, w którym lekarze przekazali informacje dotyczące wadliwości szczepionek nabywanych przez pacjentów w aptekach oraz ich wpływie na zmniejszenie ilości wykonywanych szczepień.


O statystykach wyszczepialności

Nie zgadzając się z tezą zawartą w odezwie lekarzy, że brak szczepionek w gabinetach lekarskich obniżył liczbę szczepiących się pacjentów, wystosował do prezesa FPZ własne pismo:- Przypisywanie zmniejszenia wyszczepialności obowiązującym zasadom przepisywania i realizacji recept jest nadużyciem nie znajdującym oparcia w jakichkolwiek oficjalnych statystykach czy nawet doniesieniach prasowych i nie może być traktowane inaczej jak manipulacja zastosowana na potrzeby prowadzonej przez lekarzy akcji.


Jednak zdaniem lekarzy, zmniejszenia wszczepialności nie może być jeszcze widoczne w statystykach, bo dostępne dane są za lata ubiegłe. - Lekarze rodzinni, jako praktycy szczepiący na co dzień, już ten problem dostrzegają. Stąd wynikają działania lekarzy rodzinnych zmierzające do poprawy wszczepialności, zwłaszcza u najmłodszych pacjentów. Obecna polityka w sprawie szczepień jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego – uważa Monika Kowalska, specjalista ds. komunikacji FPZ.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH