Tabletka "dzień po" dozwolona bez recepty od lat 18?

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   01-06-2017, 08:42

Tabletka "dzień po" dozwolona bez recepty od lat 18? Podczas debaty senatorowie opozycji podkreślali, że pigułka nie ma działania poronnego, PiS przekonywał, że zagraża zdrowiu kobiet

Senat (31 maja) debatował nad nowelą ustawy o świadczeniach, dyskusję kolejny raz zdominował przepis ograniczający dostęp do tabletki "dzień po". Senator PiS zaproponował, aby recepta na pigułkę "po" byłaby wymagana tylko od dziewcząt poniżej 18 lat.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej przewiduje, że pigułki "dzień po" będą sprzedawane na receptę. Podobnie jak podczas prac w Sejmie, senatorowie także najwięcej uwagi poświecili przepisom dotyczącym antykoncepcji.

Zgodnie z nowymi przepisami hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego będą wydawane wyłącznie na podstawie recepty wystawionej przez lekarza. Oznacza to, że na receptę będą także pigułki ellaOne, które od 2015 r. osoby powyżej 15. roku życia mogły kupić bez konieczności wizyty u lekarza.

Podczas debaty senatorowie PiS przekonywali, że pigułka może mieć działanie poronne, zagraża zdrowiu kobiety, a także może zachęcać nastolatki do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych.

Senator Dorota Czudowska (PiS) przekonywała, że z uwagi na możliwe skutki uboczne, przyjęcie pigułki pacjentka powinna skonsultować z lekarzem.

- Lekarz zapyta o stan zdrowia, uprzedzi o przeciwwskazaniach, o możliwościach powikłań wczesnych i późnych. Przede wszystkim chronimy zdrowie młodych dziewcząt przed wpływem tej tabletki na ich późniejsze życie prokreacyjne, ale także seksualne - powiedziała Czudowska.

Senatorowie opozycji wielokrotnie podkreślali, że pigułka "dzień po" jest lekiem antykoncepcyjnym i nie ma działania poronnego. Przekonywali, że ograniczenie dostępu do tego środka może zwiększyć liczbę nielegalnych aborcji.

Barbara Zdrojewska (PO) mówiła, że kobiety mogą samodzielnie zadecydować o przyjęciu tabletki, a potrzebne informacje odnajdą w ulotce dołączonej do leku.

Leszek Czarnobaj (PO) złożył wniosek o wykreślenie z ustawy przepisów ograniczających dostęp do tzw. antykoncepcji awaryjnej.

Andrzej Stanisławek (PiS) powiedział, że "w związku z poczuciem odpowiedzialności i zrozumieniem, jaki problem mają kobiety" składa poprawkę przewidującą, że recepta na pigułkę "dzień po" byłaby wymagana tylko od dziewcząt poniżej 18 lat.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH