Takie działania powodują brak zaufania do organów samorządowych

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   06-09-2017, 10:08

Takie działania powodują brak zaufania do organów samorządowych W ocenie Sądu konieczne jest wskazanie w uzasadnieniu uchwały przesłanek, jakimi kierowała się Rada przy jej podejmowaniu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie nie miał wątpliwości, że nawet szczególna rola apteki i wymóg zapewnienia dostępności do świadczeń, nie może być podstawą do nadmiernego obciążenia obowiązkiem pracy i nie może mieć charakteru dowolnego.


Podkreśliła, że w jej ocenie, w stanach zagrożenia życia lub zdrowia, w stanach nagłych, nie idzie się do apteki, tylko wzywa pogotowie ratunkowe, bądź udaje się do izby przyjęć w szpitalu. Służba ratownictwa medycznego i szpitale są wyposażone w odpowiednie leki.

Zabrakło uzasadnienia
Rada nie odpowiedziała na wezwanie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie nie miał wątpliwości, że nawet szczególna rola apteki i wymóg zapewnienia dostępności do świadczeń, nie może być podstawą do nadmiernego obciążenia obowiązkiem pracy we wskazanych porach i nie może mieć charakteru dowolnego.

Sąd przypomniał, że radni powiatowi nie wzięli pod uwagę uwag Okręgowej Rady Aptekarskiej, która wskazała m.in., że nastąpił niesprawiedliwy podział dyżurów między 15 funkcjonujących aptek w powiecie.

W ocenie Sądu konieczne jest wskazanie w uzasadnieniu uchwały przesłanek, jakimi kierowała się Rada przy jej podejmowaniu. Wymóg ten należy łączyć z obowiązkiem działania organów administracji publicznej na podstawie prawa, co w połączeniu z zasadą zaufania do organów samorządowych, rodzi po stronie władzy publicznej obowiązek motywowania jej rozstrzygnięć - jako elementu jawności działania władzy publicznej.

W efekcie WSA stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w części dotyczącej załącznika nr 2 do uchwały i obciążył starostę kosztami postępowania w wysokości 800 zł.

II SA/Ol 486/17
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH