Technicy farmaceutyczni chcą krótszego stażu

PRAWO

Autor: Piotr Przeniosło/rynekaptek.pl   25-11-2010, 13:37

Technicy farmaceutyczni chcą krótszego stażu

Po raz kolejny przedstawiciele techników farmaceutycznych mają poważne zastrzeżenia dotyczące zasad podnoszenia kwalifikacji przez tę grupę zawodową. Chodzi o dwuletni staż, jaki musi odbyć każdy technik. Ich zdaniem dwa lata to zbyt długo.


Wiceprezes NRA nie chce natomiast oceniać wysokości wynagrodzenia. Podkreśla, że w obecnej sytuacji nie ma na to wpływu: - Wysokość tych zarobków ustala tak naprawdę rynek, region i występowanie ośrodków akademickich. Wiadomo, że tam jest dużo więcej chętnych co przecież jest rzeczą naturalną - dodaje Jędrzejczak.

Chcą licencjatu
ZZ Techników Farmaceutycznych RP stara się przekonać resort zdrowia do skrócenia okresu stażu. W ocenie związku roczny staż w zupełności wystarcza do opanowania wszelkich czynności, z jakimi przyjdzie im się spotykać w codziennej pracy.

- Rozmawiamy z ministerstwem zdrowia. Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych i zasadach uzyskiwania tytułu specjalisty w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia był przedstawiany kilka razy do konsultacji, a najnowsza jego wersja została opublikowana 30 maja 2010 roku. Złożyliśmy własne poprawki do tego projektu mówi Dominik Żyro i dodaje:

- Szalenie ważnym elementem, który musi regulować ustawa jest zapis dotyczący utworzenia rejestru osób wykonujących zawód medyczny, w tym techników farmaceutycznych. Uregulowanie kwestii systemu kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest równie ważne i ustawa powinna zawierać nowe rozwiązania. Policealne szkoły powinny zostać zastąpione studiami licencjackimi. Dyrektywy unijne - zgodnie z opiniami prawnymi - nie dość, że nie zabraniają tego, to wręcz namawiają - przekonuje Żyro.

Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia wyjaśnia, że projekt tej ustawy został przyjęty przez Komitet Stały i zarekomendowany Radzie Ministrów; oczekuje na rozpatrzenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH