Według Ministerstwa Zdrowia, technik farmaceutyczny musi odbyć dwuletnią praktykę na całym etacie.
Jeśli w tym okresie zdarzy mu się wymówienie połączone z brakiem aktywności zawodowej, tego okresu nie należy wliczać do wymaganego programu stażu.
Tak uważa Ministerstwo Zdrowia, które poprosiliśmy o opinię w sprawie zaliczenia do stażu okresu wypowiedzenia, podczas którego pracownik nie świadczy obowiązków zawodowych.
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne, technik farmaceutyczny musi odbyć w aptece dwuletnią praktykę w pełnym wymiarze czasu pracy, aby wykonywać fachowe czynności.
Natomiast rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie odbywania praktyki w aptece przez technika farmaceutycznego wskazuje, że technik farmaceutyczny (praktykant) odbywa staż na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub na czas określony w celu odbycia praktyki.
Nie wskazuje ono jednak, że można wydłużyć ten okres, dlatego że technik farmaceutyczny traci dotychczasowe miejsce jej realizacji. Określa jedynie, że może stać się to z powodu przerwy wywołanej.
Dla resortu zdrowia przerwa w praktykach spowodowana np. urlopem macierzyńskim, wychowawczym, bezpłatnym lub chorobą praktykanta przekraczającą 14 dni, a także okres wypowiedzenia, podczas którego technik farmaceutyczny nie pracuje, powinien wydłużyć tygodnie przygotowania zawodowego, choć nie wskazują tego przepisy.
Ministerstwo podkreśla jednak, że dwuletnią praktykę technik farmaceutyczny musi odbyć w aptece w pełnym wymiarze czasu.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych