Technik farmaceutyczny tylko po pełnym przeszkoleniu

PRAWO

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   07-12-2010, 12:05

Technik farmaceutyczny tylko po pełnym przeszkoleniu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według Ministerstwa Zdrowia, technik farmaceutyczny musi odbyć dwuletnią praktykę na całym etacie.

Jeśli w tym okresie zdarzy mu się wymówienie połączone z brakiem aktywności zawodowej, tego okresu nie należy wliczać do wymaganego programu stażu.

Tak uważa Ministerstwo Zdrowia, które poprosiliśmy o opinię w sprawie zaliczenia do stażu okresu wypowiedzenia, podczas którego pracownik nie świadczy obowiązków zawodowych.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne, technik farmaceutyczny musi odbyć w aptece dwuletnią praktykę w pełnym wymiarze czasu pracy, aby wykonywać fachowe czynności. 

Natomiast rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie odbywania praktyki w aptece przez technika farmaceutycznego wskazuje, że technik farmaceutyczny (praktykant) odbywa staż na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub na czas określony w celu odbycia praktyki.

Nie wskazuje ono jednak, że można wydłużyć ten okres, dlatego że technik farmaceutyczny traci dotychczasowe miejsce jej realizacji. Określa jedynie, że może stać się to z powodu przerwy wywołanej.

Dla resortu zdrowia przerwa w praktykach spowodowana  np. urlopem macierzyńskim, wychowawczym, bezpłatnym lub chorobą praktykanta przekraczającą 14 dni, a także okres wypowiedzenia, podczas którego technik farmaceutyczny nie pracuje, powinien wydłużyć tygodnie przygotowania zawodowego, choć nie wskazują tego przepisy.

Ministerstwo podkreśla jednak, że dwuletnią praktykę technik farmaceutyczny musi odbyć w aptece w pełnym wymiarze czasu.

Więcej: www.rp.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH