Technik na stażu: wydawała leki receptowe zalogowana jako kierownik apteki

PRAWO

Autor: orzeczenia.ms.gov.pl, LJ/ rynekaptek.pl   17-11-2017, 09:03

Technik na stażu: wydawała leki receptowe zalogowana jako kierownik apteki Na ogół nikt nie sprawował nadzoru nad wykonaniem czynności przez stażystę

Sąd rozstrzygał sprawę technik farmaceutycznej, która odbywała staż w sieci aptek. Podpisała z pracodawcą umowę wiążącą ją karami umownymi, jeśli odejdzie z pracy przed ustalonym terminem, w zamian za szkolenia, których nie było. Przy okazji ujawniono, jak wygląda praktyka pracy w takich aptekach.


Codzienność pracy w aptece
Podczas stażu kobieta początkowo wykonywała swoje obowiązki w aptece należącej do spółki wraz z drugą stażystką. Tam zajmowała się sprzedażą suplementów, ponieważ apteka nie prowadziła sprzedaży leków. Nie podlegała nadzorowi magistra farmacji bądź kierownika apteki. Koleżanka stażystka nauczyła kobietę obsługi programu aptecznego, którą zdobywała podczas praktyk w technikum odbywanych w aptece przyszpitalnej. Uczyła się wówczas realizacji recept.

We wrześniu 2014 roku bohaterka sprawy rozpoczęła prace w aptece spółki zlokalizowanej w Centrum Handlowym. Tam zajmowała się sprzedażą leków, realizacją recept. Organizowała przekazanie leków z jednej apteki do drugiej, proponowała zmiany w układzie leków w aptece. Służbowo podlegała kierowniczce apteki, która kierowała jej praktyką nie otrzymując za to dodatkowego wynagrodzenia.

Kierownik przebywała w aptece od 5 do 8 godzin dziennie. Wielokrotnie technik pracowała na zmianie sama jako stażystka bądź bez nadzoru kierownika apteki. Nie miała się z kim skonsultować co do wydawania leków z wykazu A bądź zapisów na receptach. Kiedy kierownik była w aptece, pomagała stażystce odczytywać recepty i przeliczać krople na recepcie. Kiedy kierownika nie było w aptece, stażystka przeliczała krople sama bądź nie wydawała niektórych leków. W aptece nie był zatrudniony inny magister farmacji, a jedynie stażyści i technicy farmacji.

Jednak kierownik apteki nie prowadziła dla stażystki specjalnych zajęć teoretycznych lub praktycznych i nie sporządziła planu praktyki. W toku stażu kobieta uczestniczyła w szkoleniu zewnętrznym organizowanym ze środków unijnych w wymiarze 720 godzin na przełomie 2014 i 2015 roku dotyczącym komunikacji interpersonalnej i pracy w zespole. Ponadto brała udział w szkoleniach kosmetycznych organizowanych np. w hotelach poza godzinami pracy.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH