Ten barwnik obecny w słodyczach może być genotoksyczny

PRAWO

Autor: PAP   07-05-2021, 10:05

Ten barwnik obecny w słodyczach może być genotoksyczny Ostrzeżenie dotyczące stosowania barwnika w żywności - może powodować raka Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Istnieją obawy, że barwnik E171 może mieć działanie rakotwórcze. Jest często stosowany jako barwnik zabielający m.in. w słodyczach i gumie do żucia.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) poinformował, że dwutlenek tytanu (E171), stosowany często jako barwnik zabielający m.in. w słodyczach i gumie do żucia, nie jest już uważany za bezpieczny dodatek do żywności.

Nanocząstki dwutlenku tytanu mogą być genotoksyczne

W ubiegłym roku Francja zakazała stosowania E171 w produktach spożywczych, po tym jak agencja rządowa ANSES wskazała na szkodliwy wpływ tej substancji na zdrowie.

Badania przeanalizowane przez EFSA wykazały, że nanocząstki dwutlenku tytanu mogą być genotoksyczne, tj. powodować uszkodzenia DNA; trudno także ustalić bezpieczny poziom E171 dla organizmu.

Barwnik w kosmetykach i żywności

Istnieją obawy, że E171 może mieć działanie rakotwórcze, na co wskazują badania prowadzone na szczurach. Zaobserwowano także szkodliwy wpływ barwnika na mikrobiom jelitowy.

Dwutlenek tytanu, długo uważany za bezpieczny, występuje jako barwnik nadający biały kolor w szerokiej gamie produktów zarówno kosmetycznych (np. w paście do zębów), jak i spożywczych (m.in. w gumie do żucia, polewach lukrowych, białych sosach czy majonezie).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH