Testujesz w drogerii kosmetyk? Zapoznaj sie z etykietą

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   17-07-2017, 13:27

Testujesz w drogerii kosmetyk? Zapoznaj sie z etykietą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Klientka jednej z drogerii doznała oparzenia chemicznego i zażądała od właściciela drogerii zadośćuczynienia w kwocie 40 tys. zł. Sąd uznał jednak, że użyła kosmetyku niezgodnie z przeznaczeniem i powinna zapoznać się z informacjami przedstawionymi na produkcie.

Kobieta będąc w sklepie testowała podkłady, następnie przetarła rękę wacikiem nasączonym jednym z płynów pozostawionym do dyspozycji klientów przy stanowisku z kosmetykami do makijażu. Po niedługim czasie kobieta poczuła swędzenie i pieczenie w miejscu aplikacji specyfiku. Nastąpiło, jak stwierdził lekarz, "oparzenie chemiczne nieokreślonego stopnia" - opisuje Dziennik Gazeta Prawna.

Ponadto kobieta przekonywała, że skutki zdarzenia przeszkadzają jej w wykonywaniu obowiązków zawodowych (pracowała jako pomoc kuchenna oraz była pracownikiem salonu kosmetycznego).

Spółka nie zgodziła się z roszczeniem. Zdaniem przedstawiciela firmy, kobieta w celu zmycia próbek podkładu użyła płynu do dezynfekcji, który kupowany jest przez nich od lat i „oznaczony jest symbolem oznaczającym produkt drażniący”. Ponadto wskazano, że preparat „stał na stanowisku gdzie wykonywany jest makijaż próbny przez pracownika sklepu. Tylko w obecności pracownika klient mógł skorzystać z umieszczonych tam produktów”. Skoro kobieta zatrudniona jest na stanowisku kosmetyczki, powinna wiedzieć, że do zmywania kosmetyków używa się mleczka, a także „zapoznać się z instrukcją użytkowani płynów, które zamierza stosować”.

Sąd w tej kwestii przyznał rację pozwanemu. Wskazał, że ten nie może ponosić odpowiedzialności za to, że kobieta użyła produktu, który stał na stanowisku pracy (a nie na stanowisku do samodzielnej obsługi przez klienta), bez zapoznania się z produktem oraz, że nie wybrała do starcia podkładu produktu do tego przeznaczonego.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH