
Dożywotnie usunięcie z powodów dyscyplinarnych z samorządu zawodowego, bez prawa ubiegania się o ponowny wpis na listę osób wykonujących ten zawód, jest niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Tym samym Trybunał Konstytucyjny (TK) przychylił się do wniosku rzecznika praw obywatelskich i uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy dotyczące samorządów zawodowych pielęgniarek, a także adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych, weterynarzy i architektów. Przepisy odnoszące się do tych profesji określały, że kara wydalenia z zawodu pociąga za sobą utratę prawa do ubiegania się o ponowny wpis bądź nie podlega zatarciu.
– Przepisy te przyczyniają się do eliminacji z zawodu tych osób, które wykonywały go w sposób nienależyty, ale (...) badane rozwiązania są zdaniem Trybunału nadmiernie rygorystyczne i powodują, że osoby wydalone z samorządów zawodowych nigdy, nawet po upływie wielu lat (...) nie mają szansy na rehabilitację i powrót do zawodu – uzasadniał sędzia TK Wojciech Hermeliński. Dodał, że budzi to wątpliwości z punktu widzenia godności tych osób, która według konstytucji jest nienaruszalna.
Hermeliński wskazał również, że przy obecnych uregulowaniach taki sam dożywotni skutek ma usunięcie z samorządu zawodowego zarówno z powodu niepłacenia składek, jak i popełnienia poważnego nadużycia zawodu kosztem zdrowia, życia, wolności czy majątku.
Z kolei za zgodne z konstytucją Trybunał uznał przepisy dotyczące aptekarzy, diagnostów laboratoryjnych i psychologów. Regulacje dotyczące tych profesji, według TK, nie wykluczają możliwości składania wniosków o ponowny wpis na listę wykonujących zawód.
– Mając na uwadze, że wnioskodawca nie kwestionuje samej kary pozbawienia prawa do wykonywania zawodu, a do tego w istocie ogranicza się treść tych przepisów, należy uznać, że są one zgodne z konstytucją – mówił sędzia TK.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych