TK: bezpowrotne zakazy wykonywania zawodu są bezprawne

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   19-10-2010, 09:18

TK: bezpowrotne zakazy wykonywania zawodu są bezprawne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dożywotnie usunięcie z powodów dyscyplinarnych z samorządu zawodowego, bez prawa ubiegania się o ponowny wpis na listę osób wykonujących ten zawód, jest niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Tym samym Trybunał Konstytucyjny (TK) przychylił się do wniosku rzecznika praw obywatelskich i uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy dotyczące samorządów zawodowych pielęgniarek, a także adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych, weterynarzy i architektów. Przepisy odnoszące się do tych profesji określały, że kara wydalenia z zawodu pociąga za sobą utratę prawa do ubiegania się o ponowny wpis bądź nie podlega zatarciu.

– Przepisy te przyczyniają się do eliminacji z zawodu tych osób, które wykonywały go w sposób nienależyty, ale (...) badane rozwiązania są zdaniem Trybunału nadmiernie rygorystyczne i powodują, że osoby wydalone z samorządów zawodowych nigdy, nawet po upływie wielu lat (...) nie mają szansy na rehabilitację i powrót do zawodu – uzasadniał sędzia TK Wojciech Hermeliński. Dodał, że budzi to wątpliwości z punktu widzenia godności tych osób, która według konstytucji jest nienaruszalna.

Hermeliński wskazał również, że przy obecnych uregulowaniach taki sam dożywotni skutek ma usunięcie z samorządu zawodowego zarówno z powodu niepłacenia składek, jak i popełnienia poważnego nadużycia zawodu kosztem zdrowia, życia, wolności czy majątku.

Z kolei za zgodne z konstytucją Trybunał uznał przepisy dotyczące aptekarzy, diagnostów laboratoryjnych i psychologów. Regulacje dotyczące tych profesji, według TK, nie wykluczają możliwości składania wniosków o ponowny wpis na listę wykonujących zawód.

– Mając na uwadze, że wnioskodawca nie kwestionuje samej kary pozbawienia prawa do wykonywania zawodu, a do tego w istocie ogranicza się treść tych przepisów, należy uznać, że są one zgodne z konstytucją – mówił sędzia TK.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH