TK oceni konstytucyjność przepisu o aborcji eugenicznej

PRAWO

Autor: Gość Niedzielny/ rynekaptek.pl   02-11-2017, 14:29

TK oceni konstytucyjność przepisu o aborcji eugenicznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek mający ocenić konstytucyjność przepisu zezwalającego na aborcję eugeniczną. Wnioskodawcą poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS).

Wróblewski dodał, że celem wniosku, który złożył 27 października w TK jest sprawdzenie konstytucyjności przepisu pozwalającego na aborcję z powodu podejrzenia choroby dziecka. - W szczególności z jej trzema artykułami: poszanowaniem godności człowieka, prawem do życia i zasadą równości - wyjaśnił w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego". 

- To paradoks, że choć po 1997 r. podejmowanych było wiele inicjatyw dotyczących poszerzenia ochrony życia, nie zrobiono tego, co według mnie jest najbardziej podstawowe. W 1997 r. Trybunał Konstytucyjny jednoznacznie stwierdził, że przepis pozwalający na aborcję z przyczyn społecznych jest niezgodny z ustawą zasadniczą, ale zaznaczył, że nie wypowiada się na temat innych przesłanek, bo tylko o to był pytany. Później potwierdzał to także ówczesny prezes Trybunału prof. Andrzej Zoll. Trzeba było więc zapytać Trybunał również o aborcję eugeniczną - powiedział Wróblewski.

Zdaniem posła "nie ma decydującego znaczenia" fakt, że TK badał wówczas zgodność przepisów z tzw. małą konstytucją, a nie obowiązującą obecnie. - W świetle obecnej konstytucji wszystkie argumenty tylko ulegają wzmocnieniu. Znajduje się w niej zapis o godności człowieka, jego prawie do życia, więc argumenty za życiem są silniejsze niż wtedy, gdy Trybunał orzekał w sprawie przesłanki społecznej - ocenił.

Pytany, dlaczego wniosek do TK pomija przepis dopuszczający aborcję, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, poseł zwrócił uwagę, że obecna dyskusja koncentruje się na aborcji eugenicznej, bo z tego powodu w zdecydowanej większości są zabijane w Polsce dzieci przed urodzeniem. - Według dostępnych danych dotyczy to ponad 90 proc. tzw. legalnych aborcji. W mojej ocenie w tym momencie wniosek dotyczący tej przesłanki ma realne szanse na pozytywne rozpatrzenie - dodał.

Poseł poinformował, że pod wnioskiem do TK podpisało się ponad 100 posłów z kilku środowisk politycznych: PiS, klubu Kukiz'15, koła Wolni i Solidarni oraz posłowie niezrzeszeni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH