TK oceni konstytucyjność przepisu o aborcji eugenicznej

PRAWO

Autor: Gość Niedzielny/ rynekaptek.pl   02-11-2017, 14:29

TK oceni konstytucyjność przepisu o aborcji eugenicznej Trybunał zajmie się wnioskiem posła PIS dot. aborcji

Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek mający ocenić konstytucyjność przepisu zezwalającego na aborcję eugeniczną. Wnioskodawcą poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS).

Wróblewski dodał, że celem wniosku, który złożył 27 października w TK jest sprawdzenie konstytucyjności przepisu pozwalającego na aborcję z powodu podejrzenia choroby dziecka. - W szczególności z jej trzema artykułami: poszanowaniem godności człowieka, prawem do życia i zasadą równości - wyjaśnił w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego". 

- To paradoks, że choć po 1997 r. podejmowanych było wiele inicjatyw dotyczących poszerzenia ochrony życia, nie zrobiono tego, co według mnie jest najbardziej podstawowe. W 1997 r. Trybunał Konstytucyjny jednoznacznie stwierdził, że przepis pozwalający na aborcję z przyczyn społecznych jest niezgodny z ustawą zasadniczą, ale zaznaczył, że nie wypowiada się na temat innych przesłanek, bo tylko o to był pytany. Później potwierdzał to także ówczesny prezes Trybunału prof. Andrzej Zoll. Trzeba było więc zapytać Trybunał również o aborcję eugeniczną - powiedział Wróblewski.

Zdaniem posła "nie ma decydującego znaczenia" fakt, że TK badał wówczas zgodność przepisów z tzw. małą konstytucją, a nie obowiązującą obecnie. - W świetle obecnej konstytucji wszystkie argumenty tylko ulegają wzmocnieniu. Znajduje się w niej zapis o godności człowieka, jego prawie do życia, więc argumenty za życiem są silniejsze niż wtedy, gdy Trybunał orzekał w sprawie przesłanki społecznej - ocenił.

Pytany, dlaczego wniosek do TK pomija przepis dopuszczający aborcję, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, poseł zwrócił uwagę, że obecna dyskusja koncentruje się na aborcji eugenicznej, bo z tego powodu w zdecydowanej większości są zabijane w Polsce dzieci przed urodzeniem. - Według dostępnych danych dotyczy to ponad 90 proc. tzw. legalnych aborcji. W mojej ocenie w tym momencie wniosek dotyczący tej przesłanki ma realne szanse na pozytywne rozpatrzenie - dodał.

Poseł poinformował, że pod wnioskiem do TK podpisało się ponad 100 posłów z kilku środowisk politycznych: PiS, klubu Kukiz'15, koła Wolni i Solidarni oraz posłowie niezrzeszeni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH