Tombarkiewicz: nie spieszymy się z nowelizacją ustawy o refundacji leków

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek   11-05-2017, 15:20

Tombarkiewicz: nie spieszymy się z nowelizacją ustawy o refundacji leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie będziemy się spieszyć z nowelizacją ustawy o refundacji leków, jesteśmy otwarci na uwagi i dyskusję. Chcemy, żeby była jak najlepsza - powiedział w czwartek, 11 maja w Warszawie podczas XVI Dnia Polskiej Farmacji wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Projekt nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych i niektórych innych ustaw przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Jesienią 2016 r. trwały konsultacje społeczne projektu.

Mec. Paulina Kieszkowska-Knapik (z Kancelarii Kieszkowska-Rutkowska-Kolasiński) oceniła, że w przygotowanej nowelizacji są sensowne propozycje, jednak wymaga ona wprowadzenia poprawek, inaczej zamiast zlikwidować, jeszcze bardziej pogłębi wady obecnie obowiązującej ustawy.

- Powinna ona przede wszystkim zapewniać, że oszczędności uzyskane z refundacji jednych leków, powinny być przeznaczone na finansowanie leków innowacyjnych - podkreśliła. Zwróciła uwagę, że obecnie środki zaoszczędzone na niektórych lekach po obniżeniu ich cen, przeznaczane są na inne świadczenia w służbie zdrowia. A jest to już spora kwota, sięgająca 2 mld zł.

Mec. Katarzyna Czyżewska (z Czyżewscy Kancelaria Adwokacka) zwróciła uwagę, że nadal przy podejmowaniu decyzji o refundacji leku głównym kryterium ma być wynegocjowanie jak najniższej jego ceny. Przyznała, że jest to dobre dla budżetu, natomiast pacjenci pozbawieni są nowoczesnych terapii, jeśli decydenci uznają, że są zbyt drogie.

- Wynegocjowanie niskich cen leków w stosunku do tych, jakie obowiązują w innych krajach powoduje, że z Polski są one wywożone za granicę, a polscy pacjenci mają utrudniony do nich dostęp - zauważyła Czyżewska.

Prawniczki skrytykowały również zapis o centralnym zakupie leków objętych programami lekowymi. Ich zdaniem grozi to tym, że pacjenci będą leczeni tylko jednym lekiem, na który uzyskano najniższą cenę.

- To zaprzeczenie samej idei ustawy o refundacji leków - przekonywały.

Specjalistki mówiły również o tym, że nowelizacja ustawy nie likwiduje możliwości blokowania utworzenia tego samego programu lekowego dla danej jednostki chorobowej, ale z wykorzystaniem innego leku. (Ten przepis wykorzystują niektóre firmy farmaceutyczne, które blokują wejście do refundacji konkurencyjnego leku - przyp. PAP). Aby tego uniknąć, w przyszłości należy zmienić definicję programu lekowego - postulowały Czyżewska i Kieszkowska-Knapik.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH