Trybunał UE podtrzymał wyrok ws. firmy promującej spożycie glukozy

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-06-2017, 16:00

Trybunał UE podtrzymał wyrok ws. firmy promującej spożycie glukozy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu stwierdził, że Komisja Europejska postąpiła słusznie nie zezwalając na publikację przez przedsiębiorcę oświadczeń zdrowotnych promujących glukozę.

Zdaniem KE, takie etykiety zachęcałyby konsumentów do spożywania cukru, co jest sprzeczne z obowiązującymi zasadami żywieniowymi i zdrowotnymi.

Sprawa dotyczy skargi wniesionej przez niemiecką spółkę Dextro Energy produkującą na rynek europejski produkty składające się niemal całkowicie z glukozy. Klasyczne opakowanie składa się z ośmiu pastylek glukozy, z których każda zawiera 6 gramów cukru.

Spółka chciała na produktach zamieścić oświadczenia zdrowotne typu: "glukoza ulega metabolizmowi w normalnym procesie metabolizmu energetycznego w organizmie", "glukoza wspomaga aktywność fizyczną" "glukoza przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego", "glukoza przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego podczas ćwiczeń" i "glukoza przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mięśni podczas ćwiczeń" i zwróciła się do KE o udzielenie jej zezwolenia na umieszczenie na produktach takiego komunikatu.

Pozytywną opinię w sprawie wniosku Dextro Energy wydał Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który uznał, że faktycznie glukoza może pozytywnie wpływać na metabolizm energetyczny człowieka.

Mimo to KE odmówiła wydania pozwolenia na stosowanie tego typu oświadczeń, uznając, że niosłyby one błędne przesłanie dla konsumentów i zachęcały ich do spożywania cukrów. Zwłaszcza, że eksperci na całym świecie zalecają zmniejszenie spożycia glukozy - argumentowała KE.

Sprawa najpierw trafiła do Sądu Unii Europejskiej, który zgodził się z argumentacją KE i uznał, że "ze względu na to, iż zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami żywieniowymi i zdrowotnymi przeciętny konsument powinien zmniejszyć spożycie cukrów, Komisja nie popełniła żadnego błędu, stwierdzając, że sporne oświadczenia zdrowotne, które podkreślają jedynie korzystne działanie na metabolizm energetyczny, przy czym milczą o zagrożeniach związanych z nadmiernym spożyciem cukrów, są niejednoznaczne i wprowadzające w błąd i stąd nie powinny być dopuszczone".

Przedsiębiorca odwołał się od tej decyzji do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ten jednak w czwartek podtrzymał wyrok sądu i oddalił skargę Dextro Energy. Tym samym decyzji KE została podtrzymana.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH