Trybunał UE ws. odszkodowania za wadliwą szczepionkę

PRAWO

Autor: DGP, rp.pl/rynekaptek.pl   22-06-2017, 08:21

Trybunał UE ws. odszkodowania za wadliwą szczepionkę Trybunał Sprawiedliwości UE o możliwości otrzymania odszkodowania za wadliwą szczepionkę

Brak naukowych dowodów na to, że chorobę wywołała wadliwa szczepionka, nie uniemożliwia wypłaty poszkodowanemu lub jego rodzinie odszkodowania - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. O odpowiedzialności producenta mogą przesądzić inne przesłanki.

Sprawa, którą zajęli się sędziowie, rozpoczęła się w grudniu 1998 r. Dotyczyła ona mężczyzny, który  otrzymał wówczas pierwszą dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B wyprodukowanej przez globalnego potentata na rynku Sanofi Pasteur.

Do lipca 1999 r. mężczyzna przyjął kolejne dwie dawki. W sierpniu tego roku natomiast zaczęły u niego występować różne zaburzenia. W listopadzie 2000 r. zdiagnozowano zaś stwardnienie rozsiane.

W 2006 r. chory wniósł przeciwko Sanofi powództwo o odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności pozaumownej za szkodę spowodowaną szczepionkami. Skarżący podnosił, że krótki czas pomiędzy przyjęciem dawek a wystąpieniem pierwszych objawów stwardnienia rozsianego stanowi poważne i spójne domniemanie istnienia wady szczepionki oraz związku przyczynowego między tą wadą a chorobą.

Sprawa na której oparł się Trybunał dotyczy pacjenta,  który latach 1998 i 1999 został zaszczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Wkrótce po tym wystąpiły u niego objawy stwardnienia rozsianego (SM), na które zmarł w 2011 r.

Przed śmiercią, w roku 2006 r. M.W. wystąpił wraz z rodziną z pozwem o odszkodowanie przeciwko Sanofi Pasteur, producentowi szczepionki. Zdaniem rodziny i pacjenta chorobę wywołała podana szczepionka.

W ogłoszonym wyroku Trybunał uznał za zgodną z dyrektywą regułę dowodową, która uprawnia sąd, w braku pewnych i niepodważalnych dowodów, do stwierdzenia wady szczepionki oraz istnienia związku przyczynowego między tą wadą a zachorowaniem z wystarczająco wysokim stopniem prawdopodobieństwa.

Warunkiem jest dostarczenie sądowi zbioru poważnych, precyzyjnych i spójnych przesłanek, a takie w sprawie chorego na SM wystąpiły.

Do przeprowadzenia takiego dowodu wystarczające są: krótki czas między podaniem szczepionki a wystąpieniem choroby, brak zachorowań na tę chorobę w rodzinie, a także znaczna liczba odnotowanych przypadków wystąpienia tej choroby w następstwie przyjęcia szczepionki - uznał Trybunał w Luksemburgu - podaje Rzeczpospolita.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH