
Oznaczanie odpłatności i uprawnień dodatkowych na recepcie: zdążyliśmy się doczekać kilku ministerialnych interpretacji, które okazywały się być jeszcze bardziej mylące od pierwowzoru.
- Rozporządzenie ws. recept doczekało się próby nowelizacji. Próby, gdyż jest in statu nascendi. Nie przewiduję, aby nie weszło, gdyż jak napisano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR), "projektowane rozporządzenie wywrze wpływ na mikro- małych i średnich przedsiębiorców poprzez konieczność dostosowania się do regulacji w zmienionym brzmieniu"
Niemniej jednak nowy sposób działania będzie zgodny z utrwaloną wieloletnią praktyką, do której osoby realizujące receptę są przyzwyczajone, w związku z czym zmiana ta nie będzie dla nich dodatkowym obciążeniem" - przytacza fragment uzasadnienia mgr farm. Mariusz Politowicz w felietonie opublikowanym przez Magazyn Aptekarski pt. "Koza sprzedana".
Projektodawca proponuje w nim m.in. przywrócenie rozwiązania obowiązującego w przepisach rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept, zgodnie z którym przy zbiegu na jednej recepcie oznaczenia kodu uprawnienia dodatkowego pacjenta oraz oznaczenia 100%, względnie „X”, należy realizować receptę zgodnie z tym oznaczeniem, a nie zgodnie z ww. kodem.
- Moim zdaniem najważniejszą częścią omawianej nowelizacji jest logiczne i przez lata stosowane założenie, że jeśli na recepcie lekarz zaznaczy odpłatność 100 % lub równoważne X, jest ona ważniejsza od uprawnień dodatkowych (nie dotyczy IB oraz w pewnym zakresie WE i ZK) - podkreśla farmaceuta.
Ocenia, że to nie pierwszy raz, kiedy radosna twórczość urzędników była powodem zamieszania w realizacji przepisów: - Przypomnę, że w powyższej kwestii zdążyliśmy się doczekać kilku ministerialnych interpretacji, które okazywały się być jeszcze bardziej mylące od pierwowzoru.
Farmaceuta dodaje: - Nie sposób pozbyć się wrażenia, że osoba lub osoby piszące treść kolejnych przepisów, mają znikome pojęcie o pracy apteki i swoim na nią wpływie. Negatywnym. Od lat.
- Dodawanie nowych i komplikowanie starych regulacji, które co do zasady są niezwykle proste i zrozumiałe dla aptekarzy oraz lekarzy, wywołuje frustrujące i kosztowne skutki.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych