"Tym, którzy wybrali jointa zamiast piwa, niszczy się życie"

PRAWO

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   12-10-2017, 10:36

"Tym, którzy wybrali jointa zamiast piwa, niszczy się życie" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Warto przejść na system, który problem narkomanii traktuje jako problem zdrowotny i społeczny, a nie kryminalny - pisze autor petycji o zmianę stanowiska rządu w sprawie prowadzonej dotychczas przez polskie władze polityki narkotykowej.

Wiele lat restrykcyjnej i kosztownej polityki narkotykowej nie przyniosło pozytywnych zmian. Spożycie narkotyków stale rośnie, na sprzedaży narkotyków zyskują niebezpieczne grupy przestępcze, a zwykłym obywatelom, którzy wybrali jointa zamiast piwa, niszczy się życie - zauważa autor pisma.

Dalej wymienia kilka mankamentów obecnego podejścia. Jego zdaniem, taka polityka jest niemoralna. - Karanie konsumentów, którzy wybrali inne używki od alkoholu czy tytoniu, to kompletna pomyłka naszych czasów - dodaje, zauważając, że jest przy tym nieskuteczna i kosztowna:

- Co każde 7 minut policja odkrywa kolejne przestępstwo narkotykowe - to aż 10 proc. wszystkich przestępstw kryminalnych w naszym kraju. Raport Instytutu Spraw Publicznych sprzed sześciu lat dowodził, że karalność posiadania narkotyków kosztowała polskich podatników 80 mln zł rocznie.

Zauważa, że kolejne państwa liberalizują swoją politykę narkotykową i poprzez to radzi sobie lepiej  w walce z narkomanią.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH